Şırnak coğrafi özellikleri

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Şırnak coğrafi özellikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Şırnak coğrafi özellikleri 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: şırnak coğrafi özellikleri
  İklim özelliğinin değişkenliği bitki örtüsünede sıçramış durumdadır. Bölge bölge , yükselti yükselti her alanında değişkenlikler görülmektedir. Misalen dağların yüksek kesimlerinde yemyeşil ağaçlar dikkat çekerken şehir hizasına inildikçe yerini ufak bitkiler ve bozkıra bırakmaktadır. Güney doğu kesimlerinde her ne kadar iklim ılıman olsada genele bakarak konuşursak bölgede karasal iklim görülür. Karasal iklimin etkileri olarakta bitki örtüsünde ki olumsuz yanlar baş göstermektedir. Yağış azlığı bunun en belirgin faktörüdür ki yağış azlığından dolayı ağaçların yetişememesi , kuruması gibi sorunlar oluştuğundan zamanla süregelmiş bir bozkır bitki örtüsü oluşmuştur doğal yönden. Yükseltinin arttığı bölgelerde meşe ağaçlarının oluşturduğu korular görmek mümkündür. Ancak az diye nitelendirebileceğimiz sıklıktadırlar.

  Akarsuların vadisi diye tanımlasak bu ili yanlış bir tanım olmayacaktır. Keza güneyinde bulunan düzlükler haricinde ele alırsak tamamı dağlık alanlar ile akarsuların zaman ile yardığı platolardan oluşmaktadır. Bir düzlem halinde incelersek coğrafik olarak iki kısıma ayırmak mümkün olabilir. İlk kısmı 300-400 metre rakımda bulunan kısmı. Diğer kısmı ise yaklaşık buranın 2-3 katı yükseltisinde bulunan ve rakımı 1000 metreyi aşan sarp yamaçların oluşturduğu kısımlardır. Sarp dağlar , yamaçlar , bu denli yükselti değişiminin sınır içinde olması gibi özellikleri bir arada sunuyor şehir.

  67 km uzunluğunda ki Hezil , 55 km uzunluğunda ki Çağlayan , 49 km uzunluğunda ki Kızılsu , 95 km uzunluğunda ki Dicle nehri başlıca akarsularını oluşturmaktadır. Hezil , Çağlayan ve Kızılsu Dicle nehrinin kollarıdır. Fakat debileri yüksek olan bu çaylar bu yüzden önemli bir bölüm oluşturmaktadır. Güney doğu yamaçlarına bakıldığında Toroslara ait olan bölümler görmek mümkündür. Zaten ilin en önemli dağlarıda bu doğrultuda başlar ki bunlar ; Cudi , Gabar , Namaz ve Altın dağlarıdır.+ Yorum Gönder
şırnak ilinin coğrafi özellikleri
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi