Çanakkaledeki doğal güzellikler

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Çanakkaledeki doğal güzellikler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Çanakkaledeki doğal güzellikler 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: çanakkaledeki doğal güzellikler  çanakkaledeki doğal güzellikler hakkında bilgi


  Tuz Gölü (Gökçeada)

  Gökçeada’nın güneyinde, Aydıncık sahilinde bulunan Tuz Gölü’nde yapılan kimyasal analizler bu gölün oluşturduğu koyu renk çamurun romatizma, sedef ve kireçlenme gibi rahatsızlıklara iyi geldiği söylenmektedir. Bu çamurun incelenmesinde kuvars bileşiğinin, yoğun biçimde de kükürt, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, baryum, magnezyum, karbonat, sülfat ve bikarbonatın da bulunduğu anlaşılmıştır. Ayrıca mangan, titanyum, alüminyum ve silisyum açısından da zengin olduğu, 6,5 değerde de metilen mavisi ile karşılaşılmıştır. Bunun yanı sıra göl, flamingo, yaban ördeği, yaban kazı ve kuşlara da değişik dönemlerde yaşama olanağı sağlamaktadır.

  Başdeğirmen Şelalesi (Ayvacık)  Çanakkale, Ayvacık Küçükkuyu’da Homeros’un İlyada’sında ismi geçen Mıhlı Çayı üzerindeki şelale bir doğa harikası olarak nitelendirilmektedir.

  Marmaros Şelalesi (Gökçeada)

  Gökçeada Dereköy yakınındaki Marmaros Şelalesi orman içerisinde bulunmakta olup, şelalenin suyu yaz aylarında azalmakta, kış aylarında ise çok gür olarak akmaktadır. Bu şelale aynı zamanda da trekking yapmaya uygun olup, adanın önemli bir mesire yeridir.

  Kuzu Limanı (Gökçeada)

  Gökçeada’daki Kuzu Limanı Gökçeada ile anakara arasında ulaşımı sağlayan bir limandır. Burası da adanın hem ulaşım hem de dinlence yeridir.

  Peynir Kayaları (Kaşkaval Burnu) (Gökçeada)


  Gökçeada Kuzu Limanı’nın solunda yer alan Kaşkaval Burnu’ndaki taş oluşumları üst üste konulmuş peynir kalıplarını andırdığından buraya Peynir Kayalıkları ismi verilmiştir. Karadan yolu olmayan, ancak tekne ile denizden görülebilen bu kayalıklar ile ilgili bir de efsane bulunmaktadır. Bu efsaneye göre; çok sayıda keçi ve koyuna sahip olan zengin, cimri ve inatçı bir kadın cennete gidebilmek amacı ile yuvarlak peynir kalıpları yaptırmış ve bunları üst üste sıralamıştır. Bu peynirleri kimse ile paylaşmamasına kızan Tanrı onu cezalandırmıştır. Mart ayının başında şiddetle yağan kar ve yağmur ile rüzgarlar bu peynir kalıpları ile birlikte kadını da dondurmuştur. B undan böyle peynir kalıpları taşa dönüşmüş ve bunlara da Peynir Kayaları denilmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi