Tiyatroda kimler görev alır

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Tiyatroda kimler görev alır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Tiyatroda kimler görev alır 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: tiyatroda kimler görev alır

  tiyatroda kimler görev alır hakkında bilgi  Atla: kullan, ara
  Tüm dünyada tiyatro gülen ve ağlayan iki maskeyle temsil edilir.Tiyatro, bir sahnede, seyirciler önünde oyuncuların sergilenmesi amacıyla hazırlanmış gösteridir. Genel olarak temsil edilen eser anlamında da kullanılır.

  Tiyatro, bir sahne sanatıdır. Tiyatro eseri, olayları oluş halinde gösterir. Bu yönüyle konuşma ve eyleme dayanan bir gösteri sanatı olarak da tanımlanabilir. Yaygın hümanist bir deyişle tiyatro; insanı, insana, insanla, insanca anlatma sanatı olarak ifade edilir.

  Tiyatro eserinin diğer türlerden en önemli farkı; diğer edebi eserler okumak ve dinlemek için yazılmışken, tiyatro oyununun sahnede seyirci önünde oynanmasıdır. Değer ölçülerini, izleyenin kanaat ve anlayışlarından alır. Göze görünür bir karaktere sahip olması, canlı olarak meydana geliş niteliğiyle toplum psikolojisine hitap eder. Temsil yeri ve eser, tiyatronun edebiyat öğesidir. Bu edebiyat öğesi yanında tiyatro kavramı içinde oyunculuk, sahne düzeni, ışıklandırma, dekor, kostüm, müzik gibi unsurların bütünlüğü söz konusudur.

  Tiyatro metinlerine "oyun" metinleri yazan kişiye oyun yazarı (müellif) ve oyunu sahnede canlandıran kişilere ”oyuncu” (ya da daha genel olarak tiyatrocu) denir. Ayrıca eserin sahnelenmesinde görev alan sahne amiri, dekor ve kostüm sorumlusu, ışıkçı, suflör gibi diğer yardımcı elemanlar da vardır.+ Yorum Gönder
tiyatroda kimler görev alır,  tiyatro sahnesinde kimler gorev alir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi