D vitamini hangi meyve ve sebzelerde vardır

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden D vitamini hangi meyve ve sebzelerde vardır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  D vitamini hangi meyve ve sebzelerde vardır 2. 2
  Forumacil
  Özel Üye

  Cevap: d vitamini hangi meyve ve sebzelerde vardır  d vitamini hangi meyve ve sebzelerde vardır hakkında bilgi


  D vitamini özellikle çocuklarda sindirim ve büyüme için gerekli olan en önemli vitamin türlerinden birisidir. D vitaminin en büyük yararı kas zayıflığına karşı vücudu koruması ve kasları geliştirmesidir. D vitamini kemik ve diş gelişimini önemli şekilde etkilemektedir. D vitamini eksikliğinde en çok diş çürümesi vakasına rastlanmaktadır. D vitamini eksikliğinde kemiklerde ağrılar, yorgunluk, ilerleyen dönemlerde PTH hormonu, kemik erimesi düzeyinde artış meydana gelir.

  D Vitamininin Bulunduğu Besinler

  Balık yağı, süt ve süt ürünleri, morina balığı yağı, sardalya, uskumru, somon, ton balığı, yumurta sarısı, tereyağı, yulaf ezmesi gibi besinlerde D vitamini bulunur. D vitamini içeren besinlerde D vitamini etkin halde bulunmaz, önce karaciğer sonra böbrek tarafından iki aşamada aktif hale dönüşür. Ancak beslenmeyle D vitamini gereksinimini karşılamak oldukça zordur.

  D Vitamini Testi Nasıl Yapılır

  Vitamin D’nin kandan ölçülebilen iki formu var, 25 hidroksi Vitamin D ve 1,25 hidroksi Vitamin D. 25 hidroksi Vitamin D kanda en fazla bulunan formudur ve aktif hormon olan 1,25 hidroksi Vitamin D’nin aktif olmayan öncü molekülüdür. 25 hidroksi Vitamin D’nin yarı ömrünün uzun olması ve yüksek konsantrasyonda bulunmasından dolayı bireylerin Vitamin D durumunu izlemede en sık tayini yapılan testtir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi