Kandil gecelerinde neler olmuştur

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Kandil gecelerinde neler olmuştur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kandil gecelerinde neler olmuştur 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: kandil gecelerinde neler olmuştur


  kandil gecelerinde neler olmuştur


  Peygamber Efendimizin Doğumunu Kutlamak İçin Kutlanır  Mevlit Kandili ya da Veladet Kandili (Arapça: لیلة مواليد, Mevlid (مولد), Mevlid en-Nebi (مولد النبي), İslam dininin peygamberi olan Muhammed bin Abdullah'in doğum gecesi aynı zamanda Hicrî Rebiul-evvel ayının onikinci gecesidir. Klasik dönemde (Asr-ı Saadet ve Dört Halife Dönemi) kandiller yer almadığı için geçmişi pek eskiye dayanmamaktadır.


  Mevlid, "doğum zamanı" demektir. İslam'da Muhammed'in doğum günü farklı mezheplerden kutlanır. Sünnilerde Rebiul-evvel ayının 11.sinden 12.sine bağlayan gece, Şiiler 17. günü Mevlid günü ve 17'ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Vahdet Haftası ilan etmişlerdir.


  Kandil Geceleri İslam'ın ilk zamanlarında var olan bir adet olmayıp, hicrî 3. asırdan itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye'de Osmanlı Devleti padişahı II. Selim'den itibaren bu kutlama gün ve gecelerinde, minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte kandil adını almıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi