Karadenizin adı niye karadeniz

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Karadenizin adı niye karadeniz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Karadenizin adı niye karadeniz 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: karadenizin adı nerden gelir

  Türklerin coğrafyayı anlamlandırırken renkler ve yönler arasında kurdukları ilişki, yaşadığımız coğrafyanın isimlendirilmesinde önemli etkilere sahiptir. Renkler ve yönler arasındaki bu ilişki renklerin bir yönü ifade etmesine dayanır. Türklerin yönleri anlatırken kullandıkları renkler şu şekildedir:

  * Doğu; mavi,yeşil
  * Batı; ak (beyaz)
  * Kuzey; kara (siyah)
  * Güney; kızıl (al)
  * Merkez; sarı ve altın ile ifade edilmektedir.

  Dağ, deniz, şehir, vadi, çöl ve nehir isimlerinin başında yer alan renkler aynı zamanda bir yönü temsil etmektedir. Bu kapsamda; Akdeniz (Batı Denizi), Karadeniz (Kuzey Denizi), Yeşilırmak (Doğu Irmak), Ak Hunlar (Batı Hunları), Kızıl Deniz (Güney Denizi) anlamına gelmektedir. Batı’yı ifade eden Ak kelimesi Akdeniz isminin, Kuzeyi ifade eden Kara kelimesi de Karadeniz isminin kaynağını teşkil etmektedir.

  Bahr-i Siyah (Karadeniz) ve Bahr-i Sefid (Akdeniz) olarak isimlendirilen denizler, Türklerin coğrafyayı anlamlandırma olgularının derinliğini gösterdiği gibi, üzerinde yaşanılan ve uğruna mücadele edilen coğrafyanın korunması ve kollanması kadar, adlandırılması ve anlamlandırılmasının da önemli olduğunu göstermektedir. Akdeniz ve Karadeniz isimleri, özü itibarı ile Türk algılamasının ve adlandırmasının bir sonucudur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi