Bebek gelişimi ve davranışları

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Bebek gelişimi ve davranışları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  HARBİKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: bebek gelişimi ve davranışları

  Anne balar bebeklerinin doğumundan hemen sonra onların gelişimlerini büyük bir heyecenla takip etmeye başlarlar. Bunu da genellikle çevrelerindeki diğer bebeklerle karşılaştırarark yaparlar. Bebeklerinin gelişimlerinin sağlıklı olduğundan emin olmak isterler. Zaman zaman anne babaların bebeklerinin gelişimlerini diğer bebekler ile karşılaştırıp kaygılanmaları sık rastlanana bir durumdur. Burada hatırlanılması gereken en önemli nokta her bebeğin-elbette belli bazı genel normlar içinde-kendi doğasına uygun bir gelişim hızıyla büyüyor, kendine özgü bir yöntemle öğreniyor olmasıdır. Ayrıca gelişim hızları kız ve erkekler için farklıdır.

  Genel olarak bebeklerde gelişim dönemlerine göre beklenilmesi gereken davranışları aşağıdaki şekilde özetlemek mümkündür.

  Doğumdan sonraki ilk günlerde…

  Yeni doğan bir bebeğin gelişimi çok hızlıdır. Hemen hemen ilk iki haftadan sonra bebeğinizin yüzünüze ilgi ile baktığınız görürsünüz. 6. Haftaya geldiğinde bebeğiniz artık sizi tanımaya ve size gülümsemeye başlar. Artık bebeğinizin ağlamalarının değişik ihtiyaçlarına göre farkılık gösterdiğini görmeye başlarsınız. Sözgelimi acıkma ağlaması ile uykusunun geldiğini haber veren ağlaması birbirinden farklıdır.

  İlk dört haftada bebeğinizin toplam uyku süresi ortalama 15-16.5 saattir. Bu dönemde bebekler gün içinde değişik zamanlarda aşağı yukarı dört kez uyurlar. Ancak bazı bebekler de vardır ki onların toplam uyku süreleri dokuz saati geçmez ve bu uyku süresi de onlar için yeterli olabilir.

  Altı-Sekiz Haftaya gelindiğinde bebeğiniz çevresindekilerin dikkatini üzerine çekecek şekilde sesler çıkarmaya başlar. Bebekler bu dönemde yüzünüzü ellerinizle kapatıp sonrada coşkulu bir şekilde yüzünüzü yeniden gfösterdiğinzi oyunlardan büyük keyif alırlar.

  Üçüncü aya gelindiğinde bebeklerin artık karın üstü yatarken rahatça başlarını tutabildiği.bu pozisyondayken onun ilgisini çeken objelere uzanabildiği görülür.

  Üç-Altı Ay Arası

  Genellikle üçüncü aydan sonra bebeğinizin bedeniyle yuvarlabildiğini, otururken başını tutabildiğini görürüsüznüz. Yine bu dönem eline geçen hemen hemen herşeyi ağzına götürdüğü dönemdir de aynı zamanda.

  Bebekler bu dönemde değişik seslerin egzersizini yaparlar. Söylnen ninni ve şarkıların bebeğiniz üzerindeki yatıştırıcı etkisi daha da artar. Bebeğiniz, gün içinde iki üç kez uyurken toplam uyku süresi 14-15 saattir.

  Altı-Dokuz Ay Arası

  Altı aydan sonra bebekler yavaş yavaş emekleyerek etrafı dolaşmayı öğrenmeye başlarlar. Bazı bebeklerin hiç emeklemediği, bazılarınınsa kalçalarının üzerinde haraket ettikleri görülür. Artık hiç desteksiz oturabilirler. Dokuzuncu aya gelindiğinde bebeklerin bir yere tutunarak kalkabildikleri gözlemlenir.

  Bebeklerin bu dönemde "dadadadada" gibi sesleri tekrarladıklarını ve değişik sesleri taklit edebildikleri görülür. Bu sesler 12. yada 15. ayda söylenecek ilk sözcüklerin de temelleridir. Bebeklerle bu dönemde çokça konuşulması, konuşmaya teşvik edilmesi dil gelişimlerine yardım eder. Konuşma ve dil terapistleri henüz konuşmaya başlamamış çocuklar için 48. aya kadar beklemenin uygun olduğu görüşündedirler.

  Bu dönemde bebekler gün içinde iki kez uyurken toplam uyku süreleri ortalama 14 saattir.

  Bir Yaşına Doğru

  Bir yaşına doğru bebekler desteksiz bir şekilde ayakta durabilir hatta yürümeye başlayabilirler. Bebeğiniz 18. aya kadar yürümedi ise mutlaka doktorunuzla irtibata geçmenizde büyük yarar vardır. Bir yaşına doğru bebeğiniz bir objeyi işaret edebilir, birşeyi fırlatabilir, ve “bay-bay” diyerek el sallayabilir. Çokça değişik sesler çıkarıp “anne”, “baba” demeye başlar. Ortalama 12. ayda “hayır” ın anlamnı bilmeye başlar.

  Bu dönemde bebekler gün içinde iki kez uyurken toplam uyku süreleri ortalama 14 saattir. Ancak gün içindeki uyku sürelerinin genellikle biraz daha kısa olduğu görülür.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi