Muhabbet kuşlarının davranışları

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Muhabbet kuşlarının davranışları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: muhabbet kuşlarının davranışları hakkında bilgi

  Tüyleri Kaşıma, Düzeltme
  Bütün muhabbet kuşları kaşınmaya ve tüylerini düzeltmeye ihtiyaç duyarlar.Bu şekilde tüylerini parlak ve temiz tutarlar.Muhabbet kuşlarının kuyruğunun üst kısmında bulunan yağ bölgesinden aldıkları yağ ile, tüylerini parlatırlar, düzeltirler.Tek bir tüy bile parlayana kadar bu işlemi yaparlar.Muhabbet kuşlarının günlerinin önemli bir bölümüdür ve yine bir sürü hareketidir.Aynı anda bu işlemi yaptıklarını görebilirsiniz.
  Banyo Zamanı
  Diğer özelliklerinin aksine banyo özelliği bütün muhabbet kuşlarının ortak bir özelliği değildir. Bazıları hiç banyo yapmazken,bazıları arasıra yapmaktadırlar.Banyo yapmak isteyen kuşları haftada en az 1 kere yıkamak gerekir. Bazı kuşlar kendileri su akan bir yerin altında banyo yaparlar.Haftada en az 1 kez su dolu bir kabı kafeslerine koyarak kendilerinin banyo yapmasını sağlayabilirsiniz.Bu şekilde kabın içine kendisi girecek ve zevkle banyosunu yapacaktır.
  Bazı kuşlar ise ıslak olarak kafesin içine koyduğunuz yeşilliğin üstünde yıkanmayı sever.Bununla birlikle ince su püskürterek de banyo yaptırabilirsiniz. Eğer banyo yapmak isterse tüylerini kabartacaktır. Aksi taktirde kaçacaktır ve bu durumda püskürtme işlemini bırakmalısınız.
  Kabarma ve Kuyruk Titretme
  Bazen kuşlar tüylerini kabartır ve kuyruk tüylerini titretirler. Bu hareket genellikle kaşındıktan sonra tüylerini şekle sokmak ve düzeltmek amacıyla yapılmaktadır.Bu hareketin yapılmasının diğer nedeni ise, uykuya dalmadan önce rahatlama amacıdır.
  Çok mutlu oldukları veya çok heyecan duydukları zamanla, başka kuşlara gösteriş yapmak istedikleri zaman da bu hareketi yaparlar.
  Gerinme
  Bir durgunluk arasından sonra kuşunuzu gerinirken görebilirsiniz. Bu işlem ayılmak ve bedenini dinçleştirmek için yapılır.İlk önce tek ayağını geriye doğru kanadının altında gerer ve sonra diğer ayağı için aynı işlemi uygular.Bu işlemden sonra alıştırmalar yaparak kendilerine gelirler.
  Alıştırmalar
  Kuşlar genellikle ayakları tünekte iken kanatlarını havaya kaldırarak, ve uçuyormuş gibi yaparak alıştırma yaparlar.Kanatları için çok faydalı olan bu hareket özellike sabahları kan dolaşımı için tekrarlanmaktadır.
  Kafasının Ayaklarıyla Kaşıma, Eşeleme
  Genellikle kuşlar gagalarını kullanarak kaşınırlar, ancak kafaları kaşındığında, eğer eşleri varsa onlar yardım ederler. Aksi durumda, ayaklarıyla veya farklı bir objeyle örneğin kafalarını tüneklerine sürterek kaşınırlar.
  Esneme
  Evet, muhabbet kuşları da esnerler. Özellikle uyku zamanları geldiğinde ya da kestirmeden önce esnerler.Kuşunuzun esnediğini gördüğünüzde, gagası açılır ve gözleri kapanır.Bazen insanlarında kulaklarının tıkanıklığını geçirmek amacıula esnediği gibi, kuşlarımız da benzer bir amaçla esneyebilir.Kuşunuzun esnediğini gördüğünüzde, kendinizin de esnediğinizi farkedbilirsiniz.
  Gaga Gıcırdatma
  Kuşlarınız uykuya dalmadan önce gagalarını gıcırdatırlar, bu hareket onların çok mutlu olduğunu ve güzel rüyalar gördüğünü belirtir.
  Kestirme ve Uykuya Dalma
  Bütün kuşların, gün ortasında uyuklaması gerekmektedir. Bu süre 15 dkdan 45 dkya kadar uzayabilir.Bazı kuşlar, iki ayakları bazıları tek ayağı üstünde kestirirler. Bazıları ise kafalarını arka tüylerinin içine sokarlar.
  Isırma, Çiğneme ve Kemirme
  Muhabbet kuşlarının diğer bir ortak özelliği ise, ısıma, kemirme özelliğidir.Bu şekilde gagalarını düzgün bir şekilde sokarlar. Onlara kemirmeleri için bir takım aksesuarlar temin etmeniz gerekmektedir. Mürekkep balığı kemiği dediğimiz, hem gaga için hem de vucudun gerektirdiği kalsiyumu temin etmeleri için pethoplarda satılan bu madde, muhabbet kuşlarının kemirmeleri için üretilmiştir.Yalnız kırılmaması için özen göstermeniz gerekmektedir, çünkü çok ince bir yapısı vardır. Bunun yanında tahtadan yapılmış olan bazı oyuncaklar da kuşlarınız için faydalı olacaktır. Unutmayın ki muhabbet kuşlarının gagaları, papağanlardan daha yumuşak ve incedir, bu yüzden yumuşak nesnelerin tercih edilmesi gerekmektedir. Her zaman kuşlarınızın kafesinde kemirecekleri bir nesne bulundurmalısınız.
  interaktif Muhabbet Kuşu Davranışları
  Ötmek ve Şakımak
  Erkek muhabbet kuşları birer (şarkıcı)ötücülerdir.Bazıları kendileri için, bazıları da eşleri için öterler.Genç kuşlar, daha yaşlı kuşlardan şarkı söyler gibi ötmeyi öğrenirler.Onlar için ötme bir eğlence, oyun gibidir.Bazı kuşlar kendi şarkılarını kendileri yaratır hatta oyuncaklarındaki çanları çalarak şarkılarına ahenk katarlar. Erkek kuşlar, dişileri tavlamak ve gösteri yapmak amacıyla en etkili şekilde öterler.Öterlerken kafalarını sallamaları da çok mutlu olduklarının belirtisidir.
  Birbirlerini Kaşıma
  Muhabbet kuşları yanaklarındaki ve başlarının üstündeki tüyleri kendileri kaşıyamazlar. Şanslı muhabbet kuşunun, her zaman ulaşamadığı yerleri kaşıyacak biri olur yanında. Eşi. Birbirlerini kaşıma çok iyi olan arkadaşlar arasında ve çiftlerin arasında görülür.Eğer tek yaşayan bir muhabbet kuşunuz varsa ve onunla iyi anlaşıyorsanız, yanak ve başını üstündeki tüyleri sizin kaşımanız, onun çok hoşuna gidecektir.Tüylerini kabartacak ve gözlerini yumacaktır.
  Birbirlerine Yem Verme, Gaga Gagaya Durma
  Eğer erkek ile dişi kuşunuzu birlikte bir kafeste beslerseniz, bir zaman sonra birbirlerine yem verdiklerini ve çift olduklarını görebilirsiniz.Aralarında bir bağ olduğunda, birbirlerine yem verdiklerini, kaşıdıklarını, birbirlerine şarkı söylediklerini görebilirsiniz.
  Erkek ve dişi kuş birbirlerinin gagalarına oldukça sık dokunur, sürekli aynı şeyleri birlikte yaparlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi