Isınan ve soğuyan maddelerin tanecikleri nasıl hareket eder

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Isınan ve soğuyan maddelerin tanecikleri nasıl hareket eder ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Isınan ve soğuyan maddelerin tanecikleri nasıl hareket eder 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: ısınan ve soğuyan maddelerin tanecikleri nasıl hareket ederler

  Isıtılan Maddenin Taneciklerinin Hareketi :
  Maddeler ısıtıldığında yani ısı enerjisi aldığında maddeyi oluşturan taneciklerin hareket enerjileri artar yani tanecikler daha hızlı hareket ederler. Hızlı hareket eden tanecikler yavaş hareket eden taneciklere çarparak enerjilerini yavaş hareket eden taneciklere aktarır. Böylece maddeyi oluşturan taneciklerin hızları birbirine eşit olur. Taneciklerin hızları birbirine eşit olduğu için maddenin sıcaklığı her yerinde aynı olur ve maddenin sıcaklığı ilk duruma göre artar.
  Sıcak ortamda bulunan tanecikler hızlı hareket ettikleri için tanecikler arasındaki boşluk fazladır ve fazla hacim kaplarlar.

  Soğutulan Maddenin Taneciklerinin Hareketi :

  Maddeler soğutulduğunda yani ısı enerjisi kaybettiğinde (verdiğinde) maddeyi oluşturan taneciklerin hareket enerjileri azalır yani tanecikler daha yavaş hareket ederler. Yavaş hareket eden tanecikler, hızlı hareket eden taneciklerden enerji alırlar. Böylece maddeyi oluşturan taneciklerin hızları birbirine eşit olur. Taneciklerin hızları birbirine eşit olduğu için maddenin sıcaklığı her yerinde aynı olur ve maddenin sıcaklığı ilk duruma göre azalır.
  Soğuk ortamda bulunan tanecikler yavaş hareket ettikleri için tanecikler arasındaki boşluk azdır ve az hacim kaplarlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi