Kürtajın Riskleri Nelerdir

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Kürtajın Riskleri Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kürtajın Riskleri Nelerdir 2. 2
  İlk Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: kürtajın riskleri nelerdir


  Kürtaj Sonrası Kan Birikmesi: Bazen kürtajdan sonra serviksin bir pıhtı tarafından kapatılması ya da rahim ağzının erken kapanması kanın dışarı akmasını engeller. Bu nedenle kan uterus içerisinde toplanır , birikir ve kramp şeklinde ağrılara sebep olur. Bu olayın tedavisinde rahim ağzını açıcı ve rahim kasıcı ilaçlar kullanılır , eğer başarı sağlanamazsa rahim içi boşaltılarak problem giderilir.
  Kürtaj Sonrası Yapışıklık:Rahim duvarının aşırı kazınması , östrojen hormonu eksikliği ve rahim iç duvarının enfeksiyonu (iltihabı) sonucu ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalığa Asherman sendromu da denilir.Genellikle bu hastalarda ağrı ve adet görememe gibi şikayetler ortaya çıkar. İltihabi bir durum varsa buna ağrı , ateş ve enfeksiyonla uyumlu labaratuva bulguları da eşlik edebilir. Tedavi nedene göre yapılmalı , enfeksiyon varlığında antibiyotik tedavisi başlanır , gerekirse yapışıklıklar histereskopi ile açılarak tekrar yapışıklık oluşmasını engellemek amacıyla beraberinde östrojen tedavisi de verilir.
  Kürtaj ve Enfeksiyon: Kürtaj sonrası kötü kokulu akıntı , şiddetli kasık ağrısı, ateş basması ve kanamanın aşırı olması enfeksiyon belirtisi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Enfeksiyon rahmin yeteri kadar boşaltılamamasından veya işlem esnasında rahim içine bakteri bulaşmasından kaynaklanır.Eğer rahmin içinde parça kalmasından kaynaklanıyorsa tekrar kontrol küretaj yapılmalı ve rahim temizlenmelidir.
  Kürtaj ve Rahim Delinmesi: Bu komplikasyona artık nadir olarak rastlanmaktadır. Bebeğin iri olması , önceden geçirilen ameliyatlar (sezeryan gibi) , bebeğin uzun süre önce anne karnında ölmüş olması vs. perforasyona zemin hazırlar. Günümüzde uygulanan vakum kürtaj tekniğinde bu komplikasyon yok denecek kadar azalmıştır. Rahmin delinmesi durumunda öncelikle hasta takip edilmelidir, vital bulgular yakından izlenmelidir. Aşırı kanama , bağırsak zedelenmesi durumunda hastanın opere edilmesi gerekebilir.
  Kürtaj ve Kanama : Kürtaj sonrası adete benzer kanama görülebilir ve bu kanama yaklaşık 1 hafta 10 gün sürebilmektedir. Her ne kadar bu kanama normal olarak görülebilse de bazen işeride kalan gebelik eklerine (parça) bağlı olabilmekte ve ileride hastaya ciddi problemler açabilmektedir. Kanamanın aşırı olması ve 10 günden fazla sürmesi durumunda öncelikle ultrason muayenesi ile uterus (rahim ) değerlendirilmeli ve eğer rahim içinde parça kalmışsa bunlar temizlenmelirdir.
  Kanama bu işlemden sonra genellikle duracaktır. Rahimin tam olarak tahliye edilememesinin diğer bir komplikasyonu ise enfeksiyon gelişimidir ve ileride kısırlığa neden olabilecek ciddi problemlere neden olabilir. Kürtaj sonrası kanamanın diğer bir nedeni ise kandaki pıhtılaşma faktörlerindeki eksikliklerdir ve bu gibi durumlarda hastada kanama faktörleri kontrol edilmelidir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi