John Cabot Neler Yapmıştır

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden John Cabot Neler Yapmıştır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  John Cabot Neler Yapmıştır 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  John Cabot Neler Yapmıştır hakkında bilgi  Cenova'da doğduğu sanılan ve asıl adı Giovanni Caboto olan John Cabot İngiltere adına keşif gezilerine çıkarak Kuzey Amerika kıyılarını keşfetti. Üç oğlundan biri olan Sebastian Cabot da haritacı ve kâşif olarak ün kazanmıştır.

  John Cabot yaklaşık 1484'te İngiltere'ye yerleşti. Kristof Kolomb'un Batı Hint Adaları'nı keşfinden dört yıl sonra Cabot ailesinden başka kimseye bu bölgelerde ticaret yapma izni verilmeyeceğine ilişkin söz verildi.

  John Cabot Venedik'te yaşadığı sıralarda John Cabot da hep batıya doğru giderek bu topraklara ulaşılacağını sanıyordu.

  2 Mayıs 1497'de St. Pierre ve Miquelon ile Race Burnu olduğu sanılmaktadır.

  1498 baharında yeni bir yetki belgesi alan Cabot beş gemi ve 200 adamla yola çıktı. Geminin Çin'e ulaşamaması ve kazançlı yeni bir ticaret yolu açılmasının sağlanamaması dışında İngiltere'den Kuzey Amerika kıyılarını keşfetmek amacıyla yapılan ilk seferdi.

  Bu iki yolculuğa John Cabot'un Sebastian Cabot'a Büyük Okyanus'ta Macellan'ın rotasını izleyerek doğu ticaret yolunu açma görevi verildi.

  Yolculuğu sırasında Güney Amerika'daki Rio de la Plata'ya dökülen akarsularda gümüş cevheri bulunduğuna ilişkin söylentiler duydu. Doğuya gitmekten cayarak orada birkaç yıl geçirdi. Beklenen hazineyle geri dönmeyince İspanya'dan sürüldü ama daha sonra yeniden kralın hizmetine girmesine izin verildi. 1548'de Londra'ya gitti ve burada Avrupa' yı kuzeydoğudan Asya'ya bağlayacak bir geçit bulmak amacıyla sefer düzenleyen Serüvenci Tacirler adlı grubun yöneticisi oldu.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi