Ağız Kokusu Neden Olur Nasıl Geçer

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Ağız Kokusu Neden Olur Nasıl Geçer ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Ağız Kokusu Neden Olur Nasıl Geçer

  Ağız kokusu hangi nedenlerden kaynaklanır


  Herkes hayatında birkaç kez ağız kokusundan şikayetçi olmuştur. Tıbbi dilde 'Halitosiz' diye adlandırılan ağız kokusu pek çok farklı nedenden kaynaklanabiliyor. Kişilerde önemli sosyal ve psikolojik sıkıntılara neden ağız kokusu rahatsızlığının toplumun yüzde 50'sini etkilediği tahmin ediliyor.

  Halitozis dediğimiz ağız kokusu, ağızda bulunan bakterilerin hidrojen sülfür içerikli ürünlerinden ortaya çıkmaktadır. İyi ağız hijyenine sahip bireylerde hidrojen sülfür üreten bakteri popülasyonu azınlıkta iken kötü ağız hijyenine sahip kimselerde bu tip bakteri sayısı artmaktadır.

  Ağız kokusunu tipleri var mı?

  Ağız kokusu fizyolojik, patolojik ve psikolojik olmak üzere üç tiptir. Fizyolojik ağız kokusu, açlıkta ve beslenme alışkanlığına bağlı olarak yemeklerden sonra fark edilen ağız kokusudur.

  Fizyolojik ağız kokusuna ne yol açar?

  Yüksek protein içerikli; kırmızı et, balık, peynir ve süt ürünleri gibi gıdalarla bakterilerin etkileşmeleri sonucunda oluşur. Ayrıca soğan, sarımsak, turp gibi koku veren yiyecekler de ağız kokusuna yol açan sülfür içermelerinden dolayı nefes kokmasına yol açar. Alkol alımı, kahve içimi ve sigara kullanımı da ağız kokusuna yol açmaktadır.

  Nasıl tedavi edilir?

  Fizyolojik ağız kokusu; etkili bir ağız temizliğine derhal cevap verebilen tip ağız kokusudur.

  PATOLOJİK KOKU

  Patolojik ağız kokusu nedir?

  Patolojik ağız kokusu kalıcı bir durumdur. Diş fırçalama, ağız çalkalama gibi alışılmış ağız temizleme metotları ile düzelmez. Kokunun kaynağına inilerek tedavi gerekir.

  Patolojik ağız kokusuna ne yol açar?

  Genellikle ağız-yutak hastalıkları ve çeşitli sistemik hastalıklarda ortaya çıkar. Yaklaşık yüzde 90 ağız kaynaklıdır. Ağız kokusu temel olarak ağız boşluğunun hijyeni ve diş-dişeti sağlık durumu ile alakalıdır. Kokuya gıda artıkları, ağız mukozasından dökülen hücreler, tükürük ve ağızda toplanan lökositlerin artıkları yol açar. Ağız kaynaklıları da çoğunlukla dişeti hastalıkları, diş çürüğü, ağızdaki eski dolgu ve kaplamaların altındaki çürüklerden kaynaklanmaktadır.

  Patolojik ağız kokusu başka nedenlerden kaynaklanabilir mi?

  Diğer ağız kaynaklı sebepler kronik bademcik iltihapları, ağız içinde meydana gelen mantar hastalıkları ve ağızda yara yapan hastalıkların seyrinde de ağız kokusu meydana gelebilir. Ağız kuruluğuna sebep olan tükürük bezi hastalıkları, şeker hastalığı, hepatitler, vitamin eksiklileri, menopoz, duygusal gerilim ve ilaçlar azalmış tükürük akımına yol açarak ağzın kendi kendini temizleme mekanizmasının ortadan kalkmasına yol açar ve ağız kokusu oluşur.

  DIŞ ETKENLER NELER?

  Ağız kokusunu yol açan ağız dışı sebepler var mı?

  Ağız dışı sebeplerin başında burun ve sinüslerden kaynaklanan ağız kokuları gelir. Burada özellikle burun tıkanıklığı olan kişilerde ağız solunumundan dolayı ağız kuruması olmakta bu da oral hijyeni bozup halitozise yol açmaktadır. Sinüzit iltihaplanması ve artmış tükürük salgısı ile halitozis sebebi olabilir. Burunda veya ağız-yutak da mevcut yabancı cisimler iltihaplanmaya yol açarak nefeste kötü kokuya sebep olabilmektedir. Özellikle çocuklar ve zihinsel engelli hastaların değerlendirilmesinde yabancı cisimler akla getirilmelidir.

  Halimetreyle ağız kokusu nasıl tespit edilir?

  Halimetre, nefesteki sülfür içerikleri tespit ederek ağız kokusunun teşhis ve tedavisinde önemli rol oynar. Ağız kokusuna yol açan gaz bölümlerini milyarda bir hassasiyetle 'ppb' cinsinden tespitinde kullanılır. En sık kullanılan, hızlı ve kolay metoddur.

  Dil kaynaklı koku nasıl giderilir?

  İnsanın dili, ağız kokusuna neden olabilir mi?

  İnsan dilinin arka tarafı eğer tükürük tarafından tam olarak temizlenemiyorsa, buradaki buruşukluklar arasında da rahatça bakteriler yerleşebilir ve bu da çürümüş yumurta kokusu gibi ağız kokusuna yol açar.

  Dil nasıl fırçalanır?

  Dilin fırçalanması ağız kokusunu azaltmada diş fırçalamaktan iki kat fazla etkilidir. Dil yüzeyinin kazınması için plastik dil kazıyıcıları ve küçük fırçalar dizayn edilmiştir. Bu özellikle bulantı refleksi olan hastalar için kolaylık sağlar. Dil fırçalanırken olabildiği kadar dışarı çıkarılır. Dil temizleyici/kazıyıcı dilin olabildiği kadar arka bölgesine yerleştirilir. Dil üzerine kuvvet uygulayarak öne doğru yavaşça çekilir.

  Psikolojik ağzı kokusu 'halitofobi' neden kaynaklanır?

  Bazı hastalar başkalarının fark etmediği ağız kokusundan şikayetçi olabilirler. Bu inanç o kadar kuvvetli olur ki hayatlarını olumsuz yönde etkiler, depresif bir hal alırlar ve hatta intiharı bile düşünürler.

  Teşhis ve tedavi nasıl olmalı?

  Ağız kokusu tanısı nasıl konur?

  Ağız kokusunun saptanmasındaki basit bir test de hastanın kendi bileğini yalamasıdır. Birkaç saniye yalanan yerin kuruması beklendikten sonra bölge koklanır. Kötü kokunun dilden kaynaklı olup olmadığının değerlendirilmesi dilin arka yüzeylerinden plastik bir kaşık vasıtasıyla kazıma yapılması ve koklanmasıyla tespit edilir.

  Ağız kokusu nasıl tedavi edilir?

  Önce kokunun kaynağını bulması gerekir. Burada hastaları değerlendirmede diş hekimi, KBB uzmanı, gastroenteroloji uzmanı gibi ekiplerin beraber çalışması tedavinin başarısını artıracaktır. Ağızda oluşan koku sıklıkla diş tedavisi gerektirir. Halitozisin tedavisinde etkili metod, ağız temizliğine ve temel diş-dişeti bakımının yapılmasıdır.•Elma, koku için muhteşem bir ilaç
  •İş problemleriyle diğer patolojik nedenlerin tedavisini yapın. Tam bir ağız muayenesi yaptırın. Koku testleri uygulanabilir ki bu testlerle uçucu sülfür gazları ve halitosis hastalığının boyutları tespit edilir.
  •İleri dişeti hastalıkları ve/veya diş çürükleri tedavi edilmelidir.
  • Ağız enfeksiyonları yok edilmeli gömük, sorunlu dişler çekilmelidir.
  •İyi bir ağız hijyenine özen gösterilmeli. Dişlerin tüm yüzleri ve dil sırtı temiz tutulmalıdır. Ağız enfeksiyonları tedavi edildikten sonra gargaralar ve diş macunları da yardımcı olabilir.
  • Ağız kuruluğuna mani olmak için gün boyu su için.
  • Tükürük salgısını hareketlendirin: bakteri oluşumunu önlemek için ağzın oksijenlenmesine yardımcı olur. Şekersiz sakız çiğnemek bunun en kolay yoludur. Bu arada mentollü pastillere dikkat! Kokuyu giderir gibi görünse de kuruluğa neden olur.
  • Su içeriği bol olan sebze (domates, kereviz, pırasa) ve meyveler (elma muhteşem bir ilaçtır) tüketin. Yiyeceklerinizin üzerine maydanoz doğrayın.
  • Eczanelerde satılan maydanoz yağı bazlı kapsüller alın.
  • Sarımsak, soğan ve baharattan kaçının (ya da, sarımsak ve soğanı pişirerek yemeyi tercih edin). Çoğunlukla kötü sindirildiklerinden süt ürünleri de bu probleme neden olabilir.
  • Dilinizin üzerinde biriken bakterileri temizlemek için bir dil raspası kullanın veya fırçalama sırasında dilinizi temizleyin.
  • Alkol ve sigarayı bırakın.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Bu sorunu ben de yaşıyordum Ve kafama çok takıyordum.Çevremdekiler her zaman duymasa bile ben kokuyu her zaman hissediyordum.Baya bir araştırdım internetten falan ama genelde geçici çözümler var.Dişçiye gittim kaç kez.Ağzımdan kaynaklanan bir sorun olmadığını söyledi ve kbb uzmanına danışmamı önerdi o da yemek borumdan yada daha aşağıdan gelen bir problemin olmadığını söyledi.Daha sonra yine dişçinin önerisiyle diş ipi kullanmaya başladım Ve kokudan neredeyse tamamen kurtuldum.Yani siz de bu sorundan muzdarip iseniz ilk önce dişçiye başvurun ve diş ipi kullanın.Sorun yine çözülmezse dahiliye ve kbb uzmanına görünmeyi öneriyorum.Ama bu sorunun sebebi yüzde seksen ağız bakımına yeterince önem vermediğimizden kaynaklanıyor.O yüzden ağızınızın bakımına önem verin :) . Umarım bir miktar yardımcı olmuşumdur.+ Yorum Gönder
sigara ağız kokusu nasıl gider
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi