İnsanın En önemli özelliği Nedir

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden İnsanın En önemli özelliği Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İnsanın En önemli özelliği Nedir 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  İnsanın En önemli özelliği Nedir

  İNSAN YAPAN EN ÖNEMLİ ÖZELLİK


  Akıl, insan için hayati önem taşıyan ve bir anlamda insanı insan yapan en önemli özelliklerden biridir. Derin düşünebilmek, incelikleri kavrayabilmek, hikmetli konuşabilmek, doğruyu yanlışı birbirinden ayırt edebilmek ancak akıl sayesinde mümkün olabilir. Kuşkusuz bu özelliklerin önemini bugün dünya üzerinde bilmeyen yoktur. Ancak insanların birçoğunun bilmedikleri ya da gözden kaçırdıkları çok önemli bir gerçek vardır: Zannedildiği gibi her insan akıllı değildir.


  Her insan doğuştan belirli bir zekaya sahiptir, fakat akıl belirli şartlara bağlı olarak oluşan özel bir yetenektir. Bu iki kavram toplumda genellikle aynı anlamda algılanır. Oysa Kuran'da bu konunun özü şöyle açıklanır:
  … onların çoğu akıl erdirmez. (Maide Suresi, 103)


  Ayette de dikkat çekildiği gibi insanların çoğu aklını kullanmamaktadır. Peki öyleyse "akıl" nedir? Aklın kaynağına nasıl ulaşılır? Kimler gerçekten akıl sahibidir? İşte bu soruların doğru cevabı da bize sadece Kuran'da verilir. Çünkü Kuran Allah katından indirilmiştir ve her konuda mutlak doğru bilgilere ulaşabileceğimiz tek kaynaktır. Kuran'a baktığımızda ise şu bilgiyi ediniriz; akıl ancak iman ile oluşabilmektedir.


  Vicdanının sesini dinleyerek Allah'a yönelen her insan hiçbir fiziksel çaba harcamadan bu büyük nimete sahip olabilir. Yapılması gereken, Allah'a samimiyetle iman etmek, Allah'tan gereği gibi korkmak ve O'nun istediği gibi bir yaşam sürmektir. Samimi iman, insana berrak bir akıl kazandırır. Hayatın her anını etkisi altına alan bu berrak akıl da insanı doğru yola iletir.


  İman eden, samimi ve vicdanlı bir insan Kuran'daki temel imani konuları, hükümleri gayet rahat anlar ve uygular. Ne var ki iman etmeyen, samimiyetsiz, ön yargılı bir insan her türlü teknik bilgiye ve mükemmel bir Arapça bilgisine sahip olsa, bir bilim dalında otorite kabul edilse yine de Kuran'ı gerektiği gibi ve doğru anlayamaz, çünkü böyle bir kimse en başta nefsine uymaktadır. Bu yüzden de akletme yeteneğinden yoksundur. Akledemediği için de Kuran ayetlerini yanlış anlar, ayetler hakkında çarpık ve akılsızca yorumlar yapar.
  İşte bu sitede vicdanın, aklın ve akılsızlığın gerçek tanımları yapılacak, akıllı ve akılsız insanlar arasındaki farklar ele alınacaktır.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi