Milli Güvenlik Kurulunun Başkanı Kimdir

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Milli Güvenlik Kurulunun Başkanı Kimdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Milli Güvenlik Kurulunun Başkanı Kimdir 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Milli Güvenlik Kurulunun Başkanı Kimdir

  Milli Güvenlik Kuruluna Kim Başkanlık Eder


  Milli Güvenlik Kurulu

  Madde 118 (Değişik birinci fıkra: 3/10/2001-4709/32 md.) Millî Güvenlik Kurulu; Cumhurbaşkanının başkanlığında, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Başbakan yardımcıları, Adalet, Millî Savunma, İçişleri, Dışişleri Bakanları, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ve Jandarma Genel Komutanından kurulur.  Gündemin özelliğine göre Kurul toplantılarına ilgili bakan ve kişiler çağrılıp görüşleri alınabilir.

  (Değişik birinci cümle: 3/10/2001-4709/32 md.Millî Güvenlik Kurulu; Devletin millî güvenlik siyasetinin tayini, tespiti ve uygulanması ile ilgili alınan tavsiye kararları ve gerekli koordinasyonun sağlanması konusundaki görüşlerini Bakanlar Kuruluna bildirir. Kurulun, Devletin varlığı ve bağımsızlığı, ülkenin bütünlüğü ve bölünmezliği, toplumun huzur ve güvenliğinin korunması hususunda alınmasını zorunlu gördüğü tedbirlere ait kararlar Bakanlar Kurulunca değerlendirilir.

  Milli Güvenlik Kurulunun gündemi; Başbakan ve Genelkurmay Başkanının önerileri dikkate alınarak Cumhurbaşkanınca düzenlenir.

  Cumhurbaşkanı katılamadığı zamanlar Milli Güvenlik Kurulu Başbakanın başkanlığında toplanır.

  Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğinin teşkilatı ve görevleri kanunla düzenlenir.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi