Stresin Yol Açtığı Sorunlar

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Stresin Yol Açtığı Sorunlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Stresin Yol Açtığı Sorunlar 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Stresin Yol Açtığı Sorunlar

  Stresin Yol Açtığı Sorunlar Hakkında Bilgi


  Strese girdiğimizde beyin tüm vücuda 'savaş veya kaç' mesajı gönderiyor ve tehlikeden korunmak için vücutta 7 ana değişiklik meydana geliyor.

  Kalp hücreleri enerji üretmeleri için gerekli besinleri göndermek üzere daha çok kan pompalamaya başlıyor. Kana daha çok oksijen sağlamak için solunum hızı artıyor. Beyne ve kaslara giden kan damarları daha çok oksijen, glikoz ve besin maddesi taşınabilmesi için genişliyor.

  Dalak daha çok kan üretmeye başlıyor. Vücut "herhangi bir kazayla karşılaşabilirim" endişesiyle kanın pıhtılaşma yeteneğini artırıyor. Karaciğer ve iskelet kasları daha çok enerji sağlaması için kana ekstra glikoz salıyor. Göz bebekleri daha iyi görebilmek için büyüyor. Enerjinin sadece kaslar ve beyin tarafından kullanılabilmesi için sindirim yavaşlıyor ve sindirim enzimlerinin salgılanması duruyor.

  Stres uzun sürdüğünde bu değişiklikler vücuda zarar vermeye başlıyor. Örneklerle stres sağlığın bir numaralı düşmanları arasında gösterilirken, hayatınızdan zaman çalıyor. Yaşlanma sürecinde büyük etkileri olan stres maruz kalınan orana göre, dana beyaz saçlar, kalın yüz çizgileri, cilt bozuklukları, çeşitli hastalıklar ortaya çıkıyor. Korunmak için gerekirse uzman desteğinin de mutlaka alınması gerektiğine dikkat çekilen stres, kısa dönemde tedbirinin alınmaması halinde ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceği belirtiliyor.
+ Yorum Gönder
stresin yol açtığı sorunlar nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi