Cumhurbaşkanının Görev Süresi Ne Kadardır

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Cumhurbaşkanının Görev Süresi Ne Kadardır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Cumhurbaşkanının Görev Süresi Ne Kadardır 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Cumhurbaşkanının Görev Süresi Ne Kadardır

  2010 yılında yapılan Anayasa değişikliğiyle Cumhurbaşkanı’nın görev süresi, “5+5†şeklinde düzenlenmişti. Yani şu anda anayasada Cumhurbaşkanı’nın görev süresi 5 yıl ve seçilen kişi ikinci kez aday olabiliyor. Ancak bu kanun çıkmadan önce Cumhurbaşkanı seçilen Abdullah Gül’ün 5 yıl mı yoksa 7 yıl mı görev yapacağı tartışma konusuydu, o tartışmalara anayasa mahkemesi son verdi. Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Gül’ün görev süresinin 7 yıl olduğuna karar verdi. Mahkeme, Abdullah Gül’ün 2. kez aday olabileceğini bildirdi.

  Uzun bir süredir tartışmalara neden olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresiyle ilgili düğüm çözüldü.

  Anayasa Mahkemesi heyeti, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu için açılan davayı esastan görüşmek için bu sabah saat 09.30’da toplandı. Yüksek Mahkeme, öğle saatlerinde kararını açıkladı.

  Mahkeme heyeti, Cumhurbaşkanı Gül’ün görev süresinin 7 yıl olduğuna oy çokluğuyla karar verdi. Kararda, Gül’ün 2. kez aday olabileceği de belirtildi.

  Yüksek Mahkeme, geçici 1. maddenin ikinci fıkrasındaki, ”31 Mayıs 2007 tarihli ve 5678 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce seçilen Cumhurbaşkanları, iki defa seçilememeleri kuralı dahil, Anayasa’nın değişiklik öncesi hükümlerine tabidir” ibaresini iptal etti.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi