Rüya Süresi Ne Kadardır

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kısa Bilgi Bölümünden Rüya Süresi Ne Kadardır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Rüya Süresi Ne Kadardır


  Soru: rüyanın süresi ne kadardır ayrıntılı bir şekilde açıklar msıınız ? 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Rüya Süresi Ne Kadardır

  Rüyalarda yaşananlar inanılmayacak kadar hızlı gelişir. Bir kaç dakikalık rüya sırasında bile çok uzun sürdüğünü sanılan garip, şaşırtıcı ve çok değişik olaylar birbirlerini izler, bu nedenle rüyada zaman kavramı oluşmaz. Ancak zaman kavramını, uyandıktan sonra beyinin öğretileri ve alışkanlıkları doğrultusunda saptadığımız bir anlar toplamıdır.

  Bilim adamları rüyanın süresi üzerinde kesin bir sonuca varamadılar. Bir kısmı birkaç saniye sürdüğünü iddia ederken, bazıları da saatlerce devam eden rüyaların mevcut olduğu fikrinde ısrar etmekteydiler. Bu tartışmalar devam ederken, Dr. B. Klein adında Amerikalı bir bilim adamı yardımcıları ile birlikte yoğun çalışmalara koyuldu. Gönüllü olarak seçtiği bazı kişileri hipnotize ederek uyuttu. Belli bir süre sonra uyandırıp rüyalarını dinledi. Neticede, bir rüyanın yirmi saniyeyi geçmeyecek kadar kısa sürdüğünü tespit etti. İşin ilginç tarafı şuydu ki; uyandırdığı gönüllüler üç beş saniye süren rüyalarını saatler boyunca anlatabiliyorlardı. Hatta bir kısmının rüyası yazılsa ortaya kalınca bir macera romanı çıkabilirdi. Dr. Klein bıkmadan tecrübelerini sürdürdü. Bu iş üzerinde çabaladığı pek çok mesai sonunda vardığı netice; en uzun rüyanın doksan saniyeyi geçirmediğiydi. Bu konudaki çalışmaların ardı arkası kesilmedi.

  Chicago Üniversitesi uzmanlarından Dr. Kleitman ve öğrencisi Aserinsky 1953 yılında geniş çapta çalışmalara başladılar. Objektif deneylerini daha sonra nörofizyolojik sahada devam ettirdiler. Dr. Kleitman otuz yıldan beri kendisini rüyadan mahrum etme denemeleri yapmaktaydı. Fakat hiç bir zaman bir haftadan fazla tahammül gösterememişti. Otuz yıllık çalışması aradığı neticeyi vermeyince başkaları üzerinde değişik denemeler yapmaya başladı. Deneyin sonunda, rüya sırasında kısa ve uzun süren süratli göz hareketlerine tanık oldu. Denemeye tabi tuttuğu kişileri, göz hareketlerinin başladığı ve bittiği devrenin muhtelif bölümlerinde uyandırdı. Böylece her defasında kişilerin rüya görmekte olduğunu anlamış oldu. Bu tespitin doğruluğunu ilim çevrelerine delilleriyle sundu. Ömrü boyunca hiç rüya görmediklerini iddia eden kimseleri toplayıp onlar üzerinde deneyimler yaptı. Göz hareketlerinin başladığı anda uyandırdığı bu kimseler hayret ve şaşkınlık içinde ilk defa rüya gördüklerini söylediler. Dr. Kleitman bundan şu sonucu çıkardı. Herkes rüya görmekte, fakat bazı kimseler rüyalarını hatırlayamamaktadır. Rüyanın objektif olarak en kuvvetli delili ise uyumakta olan kimsenin hızlı göz hareketleridir.

  Rüyaların çok büyük bir kısmını, uykunun evrelerinden biri olan REM döneminde görüyoruz. Ender de olsa uykunun REM dışında kalan evrelerinde de rüya görebiliyoruz. REM dışı rüyalarımız genellikle günlük hayatımızda başımızdan geçen olaylarla bağıntılıyken, REM dönemi rüyaları bize "garip" gelen ve mantığın dışında kalan olaylarla ilişkili oluyor. REM döneminde uykularından uyandırılan deneklerin yaklaşık 90%'ı rüyalarını hatırlayabiliyorlar. REM evresi sırasında görülen rüyalar REM dönemi süresiyle benzerlik gösteriyor - ki bu noktada 10 ile 30 dakika arasında sürebileceklerine dikkat çekiliyor. Herhangi sağlıklı bir kişi için ilk REM evresinin uykuya daldıktan yaklaşık 90 dakika sonra deneyimlendiğini biliyoruz. Bu durumda her birimiz, her gece yaklaşık olarak 4 ila 6 REM evresi geçirmiş oluyoruz.

  Uykuya daldıktan sonra gelen ilk REM dönemi genellikle beş dakika sürecek kadar kısa oluyor. Ancak uykunun ilerleyen saatlerinde REM evresinin süresi de uzuyor. Uykumuzun ortalarında gördüğümüz bir rüya ise genellikle 25 dakika kadar sürüyor. Pek çoğumuz uyandığımızda, rüyalarımızın 25 dakikadan çok daha fazla sürdüğü izlenimine kapılıyoruz. Sanki tüm gece aynı rüyayı görmüşüz gibi hissediyoruz. Çünkü bilim adamlarınca ortaya atılan fikirlere göre REM evresinde gördüğümüz bir rüyayı onu takip eden REM dışı evrelerde de düşünmeye devam ediyoruz. Bir sonraki REM dönemi geldiğindeyse aynı olay uzantısında tekrar seçip rüya olarak görmeye devam ediyoruz. Bu da bizde aynı rüyayı tüm gece boyunca görmüşüz algısı yaratıyor. Halbuki en uzun REM evresi yaklaşık 30 dakika süren sonuncu REM evresidir. Öyleyse en uzun rüyamızın da 30 dakika sürmesi gerekiyor. Ancak bu süreye ters düşen iki ayrı durum bulunuyor. İlki "tekrar eden rüyalar". Tekrar eden rüyalarda kişi sürekli birbirine yakın rüyalar görüyor. Bu tip rüyalar yalnızca uykunun son evresinde gerçekleşiyor ve 45 dakika sürebiliyor. İkinci aykırı durum ise "gerçek gibi rüyalar". Gerçek gibi rüyalarda, kişi uyandıktan sonra birkaç dakika gördüğünün rüya mı yoksa gerçek mi olduğuna dair bir bocalama dönemi yaşıyor. Bu tip rüyaların da süresi 30 dakikayı aşabiliyor.

  Öyleyse diyebiliriz ki gördüğümüz rüyalar ortalama olarak 10 ila 25 dakika sürüyorlar. Ancak REM dönemi süresince gördüğümüz bu rüyaları REM dışı evrelerde de sürekli düşünmeye devam ettiğimizden uyandığımızda sanki tüm gece boyunca aynı rüyayı görmüşüz algısına kapılıyoruz.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi