Etkili Hitabet Için Püf Noktaları

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Kişisel Gelişim Bölümünden Etkili Hitabet Için Püf Noktaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  CaRaMeLa
  Bayan Üye
  Reklam

  Etkili Hitabet Için Püf Noktaları

  Reklam  Etkili Hitabet Için Püf Noktaları

  Forum Alev
  ETKİLİ HİTABET İÇİN PÜF NOKTALARI Geçmiş yıllarda da, eskilerin deyimiyle hitabet sanatı, insanları ikna etmenin en etkili yolu olarak gösterilirdi. Bir politikacı ya da iş adamı eğer topluluk önünde konuşuyor ve halk tarafından seviliyorsa, gücünü konuşmasından aldığı söylenirdi. Bu durum hale geçerli. Sadece hitabet sanatı ifadesinin yerini güzel ve etkili konuşma aldı.

  Peki, sıklıkla karşılaştığımız güzel ve etkili konuşma neden bu kadar önemli? Hangi kurallara uyarsak karşımızdaki insanı konuşmamızla etkileyebiliriz? İşte www.top7business.com’dan birkaç ipucu.

  -Konuşma yeteneğiniz kariyerinizi önemli oranda etkileme gücüne sahip. Başarılı olmak için konuşma yeteneğinin gelişmiş olması gerekiyor. Kimse konuşması düzgün ve etkili olamayan bir insanla iletişim haline geçmeyi istemez.

  -Konuşma yaparken en temel kural etkileyici ve konuya hakim olmak. Topluluk önünde konuşurken ve karşılıklı konuşma esnasında etkileyiciliğinizi konu hakkında bilginizle pekiştirirseniz istediğiniz etkiyi yaratabilirsiniz.

  -Bir de konuşmaya başlarken ortamı biraz olsun yumuşatmak lazım. Oscar Ödül Töreni’ni düşünün. Sahneye ödül vermek için çıkan konuşmacılar genellikle bir anekdotla giriş yaparlar. Siz de öyle yapın. Başınızdan konuyla ilgili geçen bir hikayeyi, ya da gün içinde karşılaştığınız bir durumu paylaşın. İnsanlar hazırlanmış metinden okunan konuşmaları sevmezler.

  -Eğer çok gerginseniz derin nefes alın. Ve konuşmanıza başlamadan önce bir parça çikolata ağzınıza atın. Hem gevşemiş olursunuz hem de gerginliğiniz yatışır.

  -Prezentasyon esnasında tek bir kişiye bakmayın. Konunun içeriğini anlatırken birinci maddede birine bakıyorsanız, diğerinde bir başka insana doğru anlatın. Böylelikle salondaki insanlarla güven temelli bir iletişim sağlamış olursunuz ve izleyicilerin hepsi konuşmaya dahil olur.

  -Görsellik de önemli. Mesajınızın daha kolay insanlara ulaşmasını sağlar. Ama sadece yardımcı bir faktör. Önemli olan ne konuşacağınız.

  -Son olarak, konuşma yapacağınız yere erkenden giderek ses sistemini kontrol edebilirsiniz. Nerede konuşma yapacağınızı görmek ve son kontrolleri yapmak konuşma esnasında problem yaşamanızı engeller. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Etkili Hitabet Için Püf Noktaları

  Reklam  İyi konuşmak ve hitap etmek için ses tonumuzu etkili ve terli kullanmak zorundayız.İyi bir konuşmacının en başta kelime dağarcığı fazla olmalıdır.Bunun için de bol bol okuması gerekiyor belli konularda bilgi ve birikim sahibi olması gerekmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi