Zihin ve Vücut Meditasyonları

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Kişisel Gelişim Bölümünden Zihin ve Vücut Meditasyonları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  >>myworld<<
  Usta Üye
  Reklam

  Zihin ve Vücut Meditasyonları

  Reklam  Zihin ve Vücut Meditasyonları

  Forum Alev
  Eski zamanlardan kalma meditasyon egzersizinin nasıl acıyı hafiflettiğini ve sağlıklı olmayı desteklediğini öğrenin. Tıbbi Meditasyon, bütünleyici hekimlik alanında en yeni ve keskin bir ilerlemelerden biri.

  Yaklaşık 25 yıllık tıbbi uygulama boyunca - uzmanlaştığım anesteziyoloji, acı yönetimi, beyin yenileme, ve bütünleyici hekimlik alanlarında – meditasyonla bütünleştirerek kundalini yoga dilini, Tıbbi Meditasyon’un bir modeli olarak adlandırarak uyarlamış ve tavsiye etmiştim.

  Tıbbi Meditasyon, bu benzersiz simgeleri içeren ilerlemiş meditasyonları kullanır:

  1. Özel nefes alma teknikleri
  2. El ve parmakların kesin pozisyonlarını içeren özel duruş ve hareketler
  3. Farklı ve titreşimli sesler içeren belirli dualar
  4. Eşsiz bir zihinsel odaklanma

  Böyle çeşitli özellikler, bütünüyle zihin, vücut ve düşünce ruhunu içerir. Bütün bu özelliklerin birleşimi, birbirine bağlı sinerjik bir etki gösterir ve Tıbbi Meditasyon’a, çoğunlukla basit bir gevşeme içeren sıradan bir meditasyondan daha fazla güç vakfeder. Her Tıbbi Meditasyon’da pek çok değişken olduğundan, kapsamlı bir tıbbi durum ya da hastalık türü için düzinelerce farklı Tıbbi Meditasyon var. Her Tıbbi Meditasyon, hedeflenen organlara, salgı bezlerine, sistemlere, ve chakras (fiziksel ve ruhani enerji kanallarının vücutta toplandığı yer) olarak bilinen vücudun ruhani alanlarının belirli bölgelerine enerji sağlayarak farklı spesifik bir problemi çözer. Tıbbi Meditasyon’da genel olarak en çok kullanılan duruş olan Kolay Poz’u öğrenin ve bu basit meditasyonları bunlar için deneyin:

  * Adet düzeni
  * Sağlıklı bir bağışıklık sistemi
  * Depresyon yardımı

  Tıbbi Meditasyon’da genel olarak en çok kullanılan duruş olan Kolay Poz’un üç varyosyonu var:

  1. Bir ayağınızı diğer bacağınızın dizinin altına sokarak bağdaş kurarak oturun. Omurganızı düzgün tutmaya çalışın ve alt omurganızdan yavaşça ileriye doğru bastırın.
  2. Bacaklarınız ileriye doğru oturun. Bir ayağınızı kasığınızın yanına koymayı deneyin. Diğer ayağınızı da ilk ayağınızın ayak bileğinin üstüne yerleştirin, böylece kalçanızın etrafı rahatlasın.
  3. İlk varyasyondaki gibi fakat üstteki ayağınızı kasığınızdan ziyade, diğer bacağınızın baldırı üzerine yerleştirin. Bu pozda, geriye doğru bir kayma eğilimi olduğunda, alt omurganızı ileriye doğru bastırdığınıza emin olun.

  Kolay Poz’un bütün varsiyonları, Lotus Poz’undan daha kolaydır, ve daha az esneklik gerektirir. Zorluğu şu ki, kişi alt omurgasını daha bilinçli olarak ileride tutmalıdır, böylece üst omurga dik kalabilsin. Eğer zeminde bağdaş kurarak oturamıyorsanız, saldalyede dik olarak oturabilirsiniz.

  Bu Tıbbi Meditasyon, doğum kontrol hapı kullanmayı kesmenizden sonra vücudunuzun adet ritminin yeniden düzenlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda, sabit bir zihinsel denge hissi de sağlar. Radyoyu açın ve 3 kez "Ong Namo, Guru Dev Namo" ilahisini söyleyerek kendinizi konsantre edin.

  Pozisyon: Kolay Poz şeklinde, ya da sandalyede omurganız dik bir şekilde oturun. Ellerinizi dizlerinizin üstünde rahat bırakın.

  Odaklan: Buna meditasyonun L formu denir. Söylediğiniz ilahinin her bir hecesi ile başınızın üzerinden akan bir enerjiyi hayal edin. Gözleri kapatın.

  Nefes: İlahiyi her söyleyişinizde, nefes otomatik olarak gelecektir.

  Mantra: "Sa Ta Na Ma."

  Mantra’nın anlamı: Yaratma döngüsünü temsil eder. Sa sonsuzluk, Ta hayat, Na ölüm, Ma yeniden doğuş demektir.

  Süre: Toplam 30 dakika. 5 dakika normal sesinizle, sonra 5 dakika kısık sesle, sonra 10 dakika kendi içinizden (ve hala mantra’yı tekrar etmeye devam ederek) söyleyin. Sonra yeniden 5 dakika kısık sesle, ve son olarak da

  5 dakika kendi sesinizle söyleyin.

  Son: Tamamen nefes alın ve sonra bütün havayı bırakın. Ellerinizi mümkün olduğunca yukarı doğru esnetin ve birbirlerinden geniş bir şekilde ayırın. Omurganızı yukarı doğru esnetin ve birkaç kez derin nefes alın.
  Bağışıklı sistemi ile merkezi sinir sistemi, salgı bezleri ve duygular birbirlerini etkiler. Her birimize hayatın güçlükleri ile mücadele etme gücü verilmiştir. Hepimiz, moral güce, zihinsel güce, duygusal ve fiziksel güce sahibiz. Bu güçlerin hepsi birbirleri ile bağlantılı. Öfke, yenilgi, kendini suçlama gibi duygular hissettiğimizde, bu güç akışını engelleriz. Bağışıklık sistemini beslemek için, bu engelleri ortadan kaldırmalıyız. Beynin sağ yarımküresi, bizi depresyona sürükleyen ve bağışıklı sistemini daha yavaş çalıştıran yaygın pek çok negatif duyguyu depolar. Tıbbi Meditasyon, duygu sistemi ve beynin sağ yarım küresinin birbirlerine adapte olmalarına yardımcı olur.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Zihin ve Vücut Meditasyonları

  Reklam  Zihin ve vücut egzersizleri kişinin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Nefes egzersizleriyle başlayarak vücudumuzu rahatlatırız. Bu egzersizler zamanla konsantre ve odaklanmayı daha kolay sağlayacaktır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi