En zayif yönünüz nedir?

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Kişisel Gelişim Bölümünden En zayif yönünüz nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  En zayif yönünüz nedir?

  Reklam  En zayif yönünüz nedir?

  Forum Alev
  En zayif yönünüz nedir?

  En iyi giden is görüsmesini tersine çevirmenin çok kolay yollari var. Bunlardan biri de Insan Kaynaklari uzmanindan gelen sorulari bertaraf etmektir. Adaylarin cevap vermekten kaçindigi sorulardan biri de "En zayif yönünüz nedir?" gibi sorulardir. Pek çok aday bu soruya hemen "Ben bir iskoligim" ya da "Mükemmeliyetçiyim" gibi yanitlar verir.
  Insan Kaynaklari uzmanindan gelen yanitsa kaçinilmazdir: "Bu bana pek zayif bir yön gibi gelmiyor. Gerçek zayif yönünüz hakkinda bilgi verir misiniz?"
  Is görüsmesi yapan kisinin sizi zorlamasi, görüsme sirasinda yasanan zor anlardan biridir. Ancak o da tipki sizin gibi görüsmenin sorunsuz bir sekilde ilerlemesini ister ve karsisina bir engel çiktiginda rahatsiz olur.
  Kariyer uzmani Linda Matias'a göre en zayif yönünüz soruldugunda yapmaniz gereken en iyi sey dogruyu söylemektir. Ancak tüm zayif yönleriniz de ortaya dökmeniz de gerekmez. Yapmaniz gereken en akillica sey, isi yapmaniza engel olacak bir alan disindaki zayif yönünüzden bahsetmektir. Ayrica bu yönünüzü düzelmeye çalistiginizi da söylemelisiniz.
  Insan Kaynaklari uzmanlari, adaylarin bu tatsiz soruya çok da istekli cevap vermediklerini bildiklerinden, çesitli yollarla ve sorularla bu sorunun cevabini almaya çalisirlar.
  Zekice sorulmus "en zayif yönünüz" sorulari
  · Hepimizin isimizde yapmak istemedigi görevleri vardir. Sizin günlük yasantinizda yapmaktan hoslanmadiginiz sorumluluklar neler? Görüsmeci karsisindakini rahat hissettirmek için "biz" dilini kullanir. Böylece arkadasça bir ortam yaratarak savunmanizi indireceginizi düsünür.
  · Yöneticinizle yaptiginiz son performans görüsmesini düsünün. Gelistirmeniz gereken alanlar hangileriydi? Daha önceki isyerinizdeki performans görüsmelerinizde, gelistirmeniz gereken yanlar konusuldugunu bir IK uzmani mutlaka bilir. Bu yolla son degerlendirmenizdeki zayif yönlerinizi ögrenmek ister.
  · Beklediginiz gibi yürümeyen bir projenizden bahseder misiniz? Insan Kaynaklari uzmanlari bilirler ki adaydan bir hikaye ya da olay anlatmasi istendiginde daha rahat ve açik olabilirler. Konustukça daha fazla yönünüzü ortaya çikaracaginizi düsünürler.
  · Çalismanizda hangi alanin daha verimli olabilecegini düsünüyorsunuz? Bu "En zayif yönünüz nedir?" sorusuna çok benzer bir sorudur. Ancak IK uzmanlari, sorunun sorulus tarzindan dolayi kendinizi daha az tehlikede hissedeceginizi, böylece daha kolay yanit verebileceginizi düsünürler.
  Is görüsmesi sirasinda hassas bilgiler vermek isteseniz de istemeseniz de, görüsmeyi yapan kisi bu bilgilere ulasmak için elinden geleni yapacaktir. Hazirlikli olun.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: En zayif yönünüz nedir?

  Reklam  hiç bir insan mükemmel değilidir. herkesin mutlaka zayıf yönleri vardır. fakat bu zayıf yönleri insanlar başkaları tarından bilinmesini istemez. yada bu zayıf yönünü başkalarına göstermek istemez.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi