İşyerinde yalnızlık: Mobbing

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Kişisel Gelişim Bölümünden İşyerinde yalnızlık: Mobbing ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  İşyerinde yalnızlık: Mobbing

  Reklam  İşyerinde yalnızlık: Mobbing

  Forum Alev
  Isyerinde yalnizlik: Mobbing
  Kavram olarak pek bilinmese de, is hayatina atilmis olan hemen hemen herkesin asina oldugu bir olgu olan mobbing, Ingilizcede "örgütsel baski" anlamina gelen “mob” kelimesinden geliyor. Türkçede tam karsiligi olmamakla beraber, rutin kullaniminin birine karsi cephe olusturma, duygusal saldirida bulunma demek oldugu söylenebilir.

  Mobbing terimi ilk olarak hayvan davranislarini inceleyen Konrad Lorenz tarafindan 1960'li yillarda kullanildi. Lorenz’in bu kelimeyle tasvir etmeye çalistigi sey, küçük hayvan gruplarinin büyük bir hayvana karsi toplu sekilde ataga kalkma durumuydu. Konrad Lorenz’den sonra ayni terimi Peter-Paul Heinemann çocuklardan kurulu bir grubun yalniz bir çocuga tavir alip zarar vermesini tanimlamak için kullandi. Iki kullanimda da ortak olan sey, grup olusturan bireylerin tek kalmis bir bireye zarar vermesiydi.

  Sonralari, Amerika odakli arastirmalarda, örgütsel çalismalarin yürütüldügü egitim birimleri, askeri birimler ya da is yerlerindeki örgütsel saldirilar için baska baska terimler kullanilmaya baslandi. Okullardaki örgütsel siddet vakalarinda bullying terimi kullanilirken, is yerlerindeki vakalara mobbing denmesi uygun görüldü.

  Bullying, içinde fiziksel siddeti de barindirirken, mobbing daha sofistike tavirlarin takinildigi, fiziksel degil psikolojik baski ve yildirma politikalarinin benimsendigi is yeri psikolojilerini tanimlamada kullaniliyor.


  Varligi konusunda fikir birligine varilmis olmasina ragmen, tanim konusunda ortak bir sonuca ulasilamamis olmasi, semptomlarin saptanmasinda güçlük çekilmesi, dahasi mobbing’in ilk evrelerinde yasananlarin is yerlerinde cereyan eden rutin anlasmazliklar ya da günlük sorunlar olarak kabul ediliyor olmasi, örgütsel çalisma ortamlarinda mobbing teshisinin konmasini güçlestirmektedir.

  Cinsel taciz ve ayrimciligin mobbing’e dahil olup olmadigi da akademisyenler arasindaki bir baska tartisma konusu. Yapilan tanimlarin ortak 3 noktasi bulunuyor. Bu 3 noktaya dikkat edilirse, mobbing teshisini koymak biraz olsun kolaylasabiliyor. Bunlar:

  -Mobbing uygulayan kisinin amacina bakmaksizin gerçeklestirdigi eylemin, kurban üzerindeki etkisi

  - Bu etkinin magdura verdigi zarar

  - Mobbing’in devam etmesine yönelik israrli davranis

  Sirketinize yeni biri geldi diyelim. Son zamanlarin revaçta deyimiyle ondan “elektrik alamadiniz”. Belli belirsiz bir mesafe koydunuz. Kahve molalarinda onunla birlikte olmaktansa baskalariyla vakit geçirmeyi tercih ediyorsunuz. Ögle tatiline çikarken onu çagirmayi birkaç kez unutuverdiniz. Dalip size seslendigini geç fark ettiniz. Bu tip bir iki talihsiz olaydan sonra, onun da size karsi mesafeli oldugunu fark edip, mesafeyi iyice belirginlestirdiniz. Yaptigi her sey, ortaya attigi her fikir size batmaya basladi. Bunu diger is arkadaslarinizla paylastiniz ve sizinle ayni fikirde olanlar oldugunu gördünüz. Dikkat edin... Belki siz de mobbingin infaz grubunun bir parçasi olmaya dogru gidiyorsunuz!

  Mobbingde en ilginç nokta, bireyi dislayan grubun verdigi zararin farkinda olmamasi ve genelde tüm olanlarin suçlusu olarak kurbanin “uyumsuzlugunu” görmesi. Dolayisiyla davranislarinin sanki onlara karsi takinilan tavir yüzünden aldiklari bir önlem olarak görüyorlar. Öte yandan, bastan beri dislanmis olan kurban, maruz kaldigi seyleri tanimlamakta ve ifade etmekte zorlaniyor.

  Sürecin basinda “kimse benimle konusmuyor, ögle yemeginde beni çagirmiyor, ben yokmusum gibi davraniliyor” gibi sikayetler, kulaga önemsiz gibi gelse de, günün çogunun geçirildigi bir mekanda insanin yok sayilmasi çalisanin hem performansini hem de ruhsal dengesini kötü yönde etkileyebilecek bir durum.

  Kitleleri Mobbinge iten unsurlar

  Is yerlerinde insanlari bireye karsi gruplasmaya iten sebeplerin baslicalari söyle:

  Yönetimin mükemmelik arayisi: Çalistiginiz ortamin mükemmele yakin olmamasi, çalisanlarin size karsi tavir almak için mükemmel olmamanizi bahane etmesine engel degildir.

  Etik degerlerin kaybolmasi: Etik disi davranislarin normal karsilandigi, bazi degerlerin çoktan kaybedildigi kurumlar, mobbing’in olusmasi için ideal ortamlardir.

  Örgüt yapisindaki radikal degisiklikler: Kurumun idari yapisindaki beklenmedik degisiklikler, çalisanlar arasinda yeni statü farklari yaratacak, bazi isten çikarilmalar ve yeni ise alimlar çalisanlar arasinda tatsizlik yaratacaktir. Bu gibi durumlarda da mobbingle karsilasmak mümkündür.

  Duygusal zekadan yoksunluk: Özellikle liderlik görevini üstlenmis kisilerin çalisanlarina karsi takinmasi gereken tavirlar konusunda basarili olamamasi ofis içindeki gerginlikleri tirmandiracak, huzurlu bir ortam olusmasini engelleyecektir. Öte yandan, insan iliskilerinde basarili olan bir yönetici, mobbing girisimlerini erkenden fark edip önüne geçebilir.

  Is yerinde maruz kalinan yüksek derecede stres: Is ortaminin ve yapilan isin strese sebep olmasi, çalisanlar arasindaki iliskilerin gerilmesine yol açabilir. Islerini aksatan çalisan, digerleri tarafindan tepki görebilir ya da üstün bir basarisi yüzünden kendisine tavir alinabilir.

  Is yerindeki monotonluk: Her gün ayni mekana gidip ayni seyleri yapmaktan sikilmis kisilerin, sirf rutin hayatlarina biraz renk katmak, dedikodu malzemesi çikarmak, bir seyle mesgul olmak için böyle bir yildirma politikasina giristikleri de görülmüstür.
  Örgüt bireylerinin genel özellikleri: Örgütsel hareketlere iten unsurlarin disinda, mobbing’e sebep veren bireysel özellikleri de gözardi etmemek gerekir. Bireyi dislayan grup üyelerinin bazilarinda kötü kisilik özelliklerine sahip olma, ayricalikli hak sahibi olduguna inanma, narsist kisilikli olma, digerlerini grup normlarina uymaya zorlama gibi ortak özellikler görülmüstür. Ancak bu özellikleri tüm grup üyelerine mal etmek yanlis olur. Sürü psikolojisinin etkisinde kalan bazi kisiler bu özelliklere sahip olmasalar da digerleriyle ayni davranis biçimini benimseyebilmektedirler.

  Ne yapilabilir?

  Dogruyu söylemek gerekirse, Türkiye’de daha tanimi konusunda bile bir anlasmaya varilmamis ve fazla arastirma yapilmamis olan bu konu hakkinda bir çözüm üretmek çok zor. Daha dogrusu, soruna çözüm olmasi adina atilan adimlarin ise yarayabilmesi için, öncelikle sorunun adinin konmasi ve teshis edilmesi gerekiyor. Ancak tüm dünyada kurumlarda yüzyilin bu kitlesel rahatsizligindan kurtulmak için alinan önlemler ve iyilestirici çalistirmalar bulunmakta. Bunlar arasinda ne yaygin kullanilan ve hemen hemen her örgüt için uygulanabilir özellikte olanlarin birkaçi söyle:

  - Örgüt içi statü ve görev dagilimi gibi hassas konularda belirsizliklere yer verilmemesi, her seyin taniminin ikilemlere sebep olmayacak sekilde açik yapilmasi mobbingin dogmasina engel teskil edecek bir ortam saglanmasina yardimci olur.

  - Örgüt içi iletisimde dürüstlük ve içtenlik kavramlarinin kaybolmamasi, zayifsa güçlendirilmesi gerekir.

  - Sikayet ve performans degerlendirme mekanizmalarinin olabildigince saglikli çalismasina özen gösterilmelidir. Böylece adaletsizlik oldugu inancina dayali mobbing hareketlerinin önüne geçilebilir.

  - Ise alim süreçlerinde adaylarin yeterliliklerine bakilirken, kisilik özelliklerine ve duygusal zekalarina da önem verilmeli, is ortaminda sorun çikaracak kisilik özellikleri olup olmadigina dikkat edilmelidir.

  Bu noktalarda titiz davranilirsa, duygusal saldiri, dislama, ayrimcilik gibi is ortamini cehenneme çevirecek talihsizliklerden olabildigince kaçinilmis olur.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: İşyerinde yalnızlık: Mobbing

  Reklam  Her şeyin başı insanın kendine güvenmesidir. Kişi kendi kendisine yeteceğini düşündüğü sürece yalnız kalmaz. Her zaman insanların bize gelmesini beklememeli, biz de onlara karşı olumlu adımlar atmalıyız.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi