10 Soruda Hızlı Okuma

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Kişisel Gelişim Bölümünden 10 Soruda Hızlı Okuma ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  kesfet
  Yeni Üye
  Reklam

  10 Soruda Hızlı Okuma

  Reklam  10 Soruda Hızlı Okuma

  Forum Alev
  10 SORUDA HIZLI OKUMA

  1. 24 Saatlik bir eğitim yeterli olur mu?
  Öğrenmenin amacı uygulayabilmektir. Uygulayabildiklerinizi sürdürebilmeniz içinse alışkanlık kazanmanız gerekir. 24 saat içinde okuma hızınız 3-5 kat artmış olacak ve öğrendiğiniz bilgileri uygulayabilir düzeye geleceksiniz. Alışkanlık düzeyinde kullanabilmeniz için yaklaşık her gün 30- 45 dakika kadar pratik yapmayı sürdürmeniz gerekir.
  2. Öğrendiklerimi unutabilir miyim?
  Öğrenilmiş olan bilgiler kullanıldıkça unutulmaz. Başlarda isteksiz ve eski alışkanlıkların baskısı altında olsanız da bir süre kullanmayı sürdürmeniz halinde. Unutmanız söz konusu değildir. Okuma yazmayı öğrenip bir süre okuduktan sonra nasıl ki okuma yazmayı unutmuyorsunuz onun gibi hızlı okumayı da unutmazsınız.
  3. Başka kurumlarda verilen eğitimlerden bir farkı var mı?
  Eğitim veren kuruluşlar ve eğitimciler arasında hızlı okuma eğitimlerinin belirlenmiş bir müfredatı ve eğitim kalitesi standart değildir. Kurumumuzun en önemli farkı ÖĞRETMESİDİR başka bir ifadeyle öğrenmenin gerçekleşmediği bir eğitimden katılımcının memnun olmadığını ve maddi yatırımının iadesini talep edebilir. Tüm sistemlerimiz müşteri ihtiyacını karşılama memnuniyeti sağlama üzerine kurulmuştur.
  4. Hangi yaş grubundakiler daha çabuk öğrenir?
  “Öğrenmenin yaşı yoktur” Anlayışı yaygın ve doğrudur. Ancak yaş ilerledikçe öğrenmeye karşı dirençlerimiz artar. Hızlı okumanın en verimli öğrenildiği yaşlar erken yaşlardır. Okuma yazmanın öğrenilip kavramların yerleştiği yaş grubu olarak 12-17 yaş grubu diyebiliriz. Üniversite öğrencilerinin de öğrenme süreçleri devam ettiği için zihinsel performansları daha güçlüdür.
  5. Her şey çabuk okunur mu?
  Her yazı kendi grubu içerisinde hızlı okunabilir. Belki her yazı aynı hızda okunmaz denilebilir. Önemli olan yazıyı hızlı okumak değil mesajları hızlı algılamak. Edebi bir metinle günlük gazete arasında elbette bir hız farkı olacaktır ancak her halükarda kendi kategorisinde klasik okumaya kıyasla hızlı okunabileceğini söyleyebiliriz.
  6. Kursa gitmeden de öğrenilebilir mi?
  Öğrenmek için mutlaka kurslara ihtiyaç yoktur. Kurslar ; katılımcı ve eğitici arasında diyalog pozitif sağlandıktan sonra ve öğrenmeyi kolaylaştıracağı motivasyonu arttıracağı muhakkaktır. Yine de öğrenmenin olmazsa olmaz şartlarından değildir.
  7. Hızlı okuyup da anlayamama durumum olur mu?
  Klasik okumada anlama odaklı bir hız ilişkisi kurulur. Hızlı okuma tekniklerinde hız odaklı bir anlama ilişkisi kurulur. Bu durumda anlama başlarda istenilen düzeyde olmasa da uygulanacak yöntemlerle daha hızlı anlaşılabilir düzeye çıkartılabilir. Zaten hızlı okumaktan anlaşılması gereken hızlı anlamaktır.
  8. Okuma hızımızı ne kadar arttırabiliriz?
  24 Saatlik bir çaba sonucunda 3-5 kat arttırılması normaldir. Daha fazla artması bu çabanın sürdürülmesi ile ilgili bir şeydir. İhtiyacınıza ve hırsınıza göre 10 kat kadar da arttırılabilir.
  9.Okuma alışkanlığım yok konsantrasyonum zayıf ne önerirsiniz?
  Yaygın olan bir durum. Katılımcılardan bu sınıfa girenlerden ayrı bir grup oluşturuyoruz. Önemli olan ihtiyacınızın bilincinde olmanız ve bunun için adım atmış olmanız ki seminerlerden sonra bu sorunu önemli ölçüde açacağınıza inanıyoruz.
  10.Okuma hızını frenleyen en yaygın sorunlar neler?
  • Kelime kelime okuma alışkanlığı
  • Sık sık geri dönerek anladığından emin olmak için yapılan gereksiz davranışlar
  • Daha hızlı okursa anlayamayacağı inancı
  • Psikolojik nedenler
  • Fiziki ortamın okumayı teşvik edici olmaması
  • Kültürel alışkanlıklar ve entelektüel bilinç eksikliği
  • Okurken içten seslendirerek veya dudak kıpırdatarak okumak
  • Ayrıntıda oyalanmak, gereksiz yerlere takılarak ana mesajları kaçırmak
  • Konsantrasyon eksikliği
  • Okuma hedefleri koymamak ve zamanı kötü kullanmak
  kaynak:www.cemalkondu.com, 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: 10 Soruda Hızlı Okuma

  Reklam  Hızlı okuma tekniklerini öğrenmek bize pek çok fayda sağlar. Hızlı okuyarak çok sayıda kitap bitirebilme süresini kısaltabiliriz ve sınavlarda soruları hızlı okuyarak zaman kazanabiliriz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi