Bir insan neden esner

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Kişisel Gelişim Bölümünden Bir insan neden esner ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Galus
  Özel Üye
  Reklam

  Bir insan neden esner

  Reklam  Bir insan neden esner

  Forum Alev
  Neden Esneriz?


  Uykusuzluk, can sıkıntısı, halsizlik... Bugüne kadar insanların neden esnediği üzerine pek çok teori üretildi. Bunların yanı sıra 'kandaki düşük oksijen seviyesi' de kimi zaman esnemeyle ilişkilendirildi.

  New York Üniversitesi psikoloji profesörü Andrew C. Gallup'a göre, neden esnediğimizi aslında kimse bilmiyor, ancak o ve ekibinin yeni bir açıklaması var: Esneme vücudun beyni serinletmesi için bir yöntem.

  Ekip çalışmada,deneklerin beyinlerinin ısındığı zamanlarda daha sık esnediğini gözlemlediklerini açıkladı. Esnemenin, vücudun diğer sistemleri yetersiz kaldığında, beyin sıcaklığını düzenlediği yönündeki teoriyi ispatlamak için araştırmacılar, insanların çevresinde birileri esneyince, hemen esnemeye başladıkları gerçeğinden hareket etti.

  Gönüllüler, gülen ya da esneyen insan görüntülerinin olduğu filmin oynatıldığı odaya alındı. Gözlemciler deneklerin ne sıklıkta esnediğini inceledi. Bazı deneklerden filmi izlerken burundan nefes almaları, daha sonra da alınlarına sıcak ya da serin tamponlar bastırmaları istendi. Beynin serinlemesini sağlayan alna buz konulması ve burundan nefes alınması sırasında, bulaşıcı esnemenin kesildiği görüldü. 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Bir insan neden esner

  Reklam  İnsanların esnemesi beyinlerin sıcaklığının artması ile meydana gelmektedir. Esneme bazı durumlarda artabiliyor. Sıcak ortamlarda mesela. yada namazda bu da şeytanın burna üflemesi ile oluştuğu söylenmektedir. Önemli bir husus daha var ki peygamberlerin hiç biri esneme özelliği olmaz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi