Şapka Yapımı

+ Yorum Gönder
Örgü Dantel ve Kışlık Aksesuar Örgüleri Bölümünden Şapka Yapımı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  MaviAdam
  Özel Üye
  Reklam

  Şapka Yapımı

  Reklam  Şapka Yapımı

  Forum Alev
  Şapka Modelleri

  Arılı Şapka :


  7 zincir çekin. Üzerini sıkdiş doldurun. 2. sırada 1 tek 1 çift batarak artırma yapın. Başımızın üstüne koyduğumuzda alnımıza gelene dek artırarak dönmeye devam edelim. Alına gelince artırmadan her sık dişe 1 tane batarak şapkanın kıvrılmasını sağlayalım. Böylece bitene kadar devam edeceğiz. Boynuzlarla ve gözlerle süsleyelim.

  orgu-sapka-yapilisi.jpg  Kelebekli ve Çiçekli Model :


  7 zincir çekin. Üzerine sıkdişle dolgu yapın. 2. sırda bir tek bir çift batın. 3. sırada gene arada çift batarak çoğaltma işlemine devam edin. Burada amaç bombe vermeden devam etmek. Yani elimizdeki örgüyü düz bir yere koyduğumuzda tabak gibi dümdüz olacak. Gerekli büyüklük aşağı yukarı bir çay fincanı tabağı büyüklüğü kadar olacak. Yani pasta tabağından daha küçük olmalı.
  Bu büyüklüğe eriştiğimizde her sırayı örerek devam edeceğiz. Artma işlemi yok. Her tur sık diş yaparak taaa ki alnımıza gelene dek. Bere anlımıza geldiğinde gene arttırımlar başlıyor.
  İlk sırada 3 sık diş yapın. 1 kez çift batın. Böylece çapkanın etrafını bir tur dönün.
  2. sırada 5 sık diş yapın. 1 kez çift batın. Gene şapkanın etrafını dönün. Bu sistemle şapkayı başınıza geçire geçire boyunu ayarlayabilisiniz. Modelde 9 sıra saydım ama bu kişiye göre değişen bir olay. Herkes kendi başına ( çocuğunun ) göre ölçüp yapabilir. Bittiğinde ipi koparın. Süslemeleri yapalım. kelebek modelinde siper kısmı aşağı doğru çiçekli modelde yukarı doğru bükeceğiz. birde çiçek modelinde kiprikli tığ işi ile ucunu süsleyeceğiz
 2. 2
  _blackangel_
  Üye

  --->: Şapka Yapımı

  Reklam  ayy çok güzel de bi resmini görseydik

  Orgu Mantar sapka.jpg 3. 3
  MaviAdam
  Özel Üye
  Buyrun resim eklenmiştir 4. 4
  ayperim
  Usta Üye
  Şapka Yapımı


  Şapka Yapımı.jpg

  Modelin Yapılışı
  50 ilmek bordo iplikle başlanır ve 4-5 sıra buzlu cam modeli uygulanır. Buzlu Cam örneğinin son sırasında 2-3 ilmekte bir 1’er ilmek artış yapılır. Bu ilmek artışı kişinin baş yapısına göre artırılabilir. Sonraki sırada ekose model uygulanmaya başlanır. ( Ekose modelinin grafiğini PDF linkinden açabilirsiniz.) Ekose örgü birkaç sıra uygulandıktan sonra yine bordo iplikle 1-2 sıra buzlu cam örneği uygulanır ve istenilen yükseklite ilmekler şişten çıkarılarak, ipliği bu ilmeklerin arasından geçirip büzerek berenin tepesi düzgün bir şekilde kapatılır. Tepeye pon pon veya püskül yapılarak, arka dikişi de yapılır ve bitirilir.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi