Mal ve servetın bekcısı zekat

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kıssalar - Hikayeler Bölümünden Mal ve servetın bekcısı zekat ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  keremy
  Üye
  Reklam

  Mal ve servetın bekcısı zekat

  Reklam  Mal ve servetın bekcısı zekat

  Forum Alev
  MAL VE SERVETİN BEKÇİSİ ZEKAT
  Hasan anlatıyor: Bir gün etrafına halkalanan sahabilere Peygamber (s.a.v) "zekat, mal ve servetin koruyucusudur, bekçisidir" diyen hadisi söylerken yanlarına bir Hıristiyan tüccar uğradı. Zekat hakkında Peygamberimizin bütün söylediklerini dinledikten sonra kalkıp giderek zekatını verdi.
  Bu hıristiyan tüccarın bir de ortağı vardı ki, o sırada Mısır'a ticarete gitmişti. O devirde ticaret kervanlarla yapıldığından hırsızlar, sürekli olarak kervanların yolunu kesip paralarını soyuyorlardı. Tüccar da içinden şöyle geçirmişti. "Eğer Muhammed'in söyledikleri doğru ise ortağım malı ile birlikte sağ salim döner, ben de iman edip müslüman olurum. Yok eğer Muhammed yalan söyleyip de milleti kandırıyorsa, ortağım sağ salim dönmez onu yolda hırsızlar soyarlar ki, ben de o zaman kılıcımı çekip Muhammed'e cevap vereceğim."
  Bir aralık kervandan bir mektup gelir. Hırsızlar kervanın yolunu kesmiş, bütün ağırlıklarını soyup kaçmışlar. Ne mal, ne elbise, hiçbir şey bırakmamışlar.
  Mektubun bu satırlarını okur okumaz derin bir üzüntüye garkolan Hıristiyan tüccar hemen kılıcını kuşanır, Peygamber'e savaş açmak üzüre yola koyulur. Tam yola çıkacağı sırada ortağı, "Arkadaşım, sakın üzülme" der. Hırsızlar kervanın önünü kestiklerinde ben kervanın epey arkasındaydım. Bana hiç bir şey olmadı. Ben ve bütün mallarımız kurtulduk. Yakında geleceğim, selamlar..."
  Bunun üzerine Peygamber'n hak ve doğru söylediğine inanan Hıristiyan tüccar, Peygamber'e (s.a.v.) vararak, "Ey Allah'ın Rasulü!.." der. "Bana İslamiyeti açıklayın iman edeceğim."
  Açıklanınca da imana gelerek, İslam bayrağı altına girer ve böylece üstün insanlık şerefini kazanmış olur.
  - Ravzatül Ulema -
 2. 2
  uydu dunyası
  Üye
  Reklam  kardesım cok güzel yaa emegıne elıne koluna saglık kardesım 3. 3
  durgun7
  Yeni Üye
  kesinlikle malın bekçisi zekattır, zekatını verirsen taat olur vede malın artar...! 4. 4
  imam
  Üye
  zekat ve sadaka malı korur vallahi billahi korur.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi