Gafil misin? Ârif misin?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kıssalar - Hikayeler Bölümünden Gafil misin? Ârif misin? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  herbstregen87
  Üye
  Reklam

  Gafil misin? Ârif misin?

  Reklam  Gafil misin? Ârif misin?

  Forum Alev

  Dört şey kalp aynasını parlatmakta sana yardım eder:
  • Allah'ı çokça zikir
  • Susmak
  • Yalnız kalmak
  • Az yiyip, az içmek
  Gafil kişi, sabaha erince mallarını sorar; zâhid ve âbid hâlini muhasebe eder; ârifler ise, kalplerinin Allah ile ne durumda bulunduğuna bakarlar.
  Allah, her nefesinde seni ibadet, hastalık ve fakirlik gibi hâllerde imtihan ediyor. Âhireti fedâ etme karşılığında dünyayı kazanmaya çalışan kişi, yakuttan bir kaşıkla insan pisliği yiyen kimseye benzer.
  Gerçekten böyleleri aklı kıt kimselerdir. İnsanlar ilimden çok Allah'ın yardımını, başarıya ulaştırmasını yitirmişlerdir. Ahirete ilişkin işleri lâyıkıyla kavrayamayan aklına yas tutmak, ilk yapman gereken iştir. Kıtlık bitkilerde meydana geldiği gibi insanların akıllarında da meydana gelir.
  İnsanlar, akılları sayesinde birbirleriyle geçinirler, Allah'a kulluk ederler. Birbirleriyle geçinmeleri güzel ahlâkla, Allah'a kullukları da O'nun rızâsına uygun davranmakla tamam olur.
  İbn Atâullah İskenderî (kuddise sirruh) 2. 2
  Elvin
  Bayan Üye

  Cevap: Gafil misin? Ârif misin?

  Reklam  Dinimizin emretmiş olduğu her emirde bir hikmet çoğunda bir çok hikmet yer alır. Az yemek, az uyumak az konuşmak gibi insanın sağlık ve ruhen faydasını sağlamaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi