Kıymetini Bilemedim

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kıssalar - Hikayeler Bölümünden Kıymetini Bilemedim ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  melih_94
  Yeni Üye
  Reklam

  Kıymetini Bilemedim

  Reklam  Kıymetini Bilemedim

  Forum Alev
  Ahmed Sârbân hazretlerinin çok huysuz ve geçimsiz bir hanımı vardı. Efendisini görmeye gelenlere içeriden; "Siz bu heriften ne meded umuyor ve ne hayır bekliyorsunuz. Sizin işiniz yok mu?" diyerek bağırırdı.

  Birgün Şeyhin talebeleri hem bu durumu düşünüyor hem de birbirleriyle şöyle konuşuyorlardı. "Acaba nasıl oluyor da Şeyhimiz böyle bir hanımla yaşayabiliyor, bir arada geçinebiliyor?" Onların bu düşüncelerini anlıyan Şeyh hazretleri şu cevâbı verdi:

  "Dostlarım!Mesele sizin zannettiğiniz gibi değildir. Benim böyle bir kadına tahammül etmem, nefsânî bir hevesten değildir. Bu bizim talebelerimize verdiğimiz bir derstir. Maksat, çirkin huylu insanlarla da iyi geçinmektir. Sizin elinizdeyse nefsinizi içinizden atın bana öyle gelin. İşte bu kadar."

  Ahmed Sârbân hazretleri ömrünün sonuna kadar o kadının yaptığı eziyetlere katlandı. 1545 (H.952) yılında vefât etti. Doğum yeri olan Hayrabolu'da adına yaptırılan türbenin hazîresine defnedildi.

  Ahmed Sârbân hazretlerinin hanımı, beyinin kıymetini vefâtından sonra anladı. Şeyh hazretlerinin mezar taşına bir yastık gibi başını koyarak gece-gündüz; "Ah ah! Yazık çok yazık ki, ben senin kadrini, kıymetini bilemedim." diyerek ağlardı.


  teşekkürlerinizi ve rep puanlarınızı bekliyorum.. 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: Kıymetini Bilemedim

  Reklam  Kıymetini Bilemedim;tabi bir karı kocadan biri kötü oldumu, geçimsiz oldumu günümüzde mahkemede soluğu alıyorlar tahammül yok bunun gibi adamlar başka oluyor onlar nefislerini terbiye etmiş kişiler+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi