Kalbdeki Dünya Sevgisi

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kıssalar - Hikayeler Bölümünden Kalbdeki Dünya Sevgisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ßaran
  Yeni Üye
  Reklam

  Kalbdeki Dünya Sevgisi

  Reklam  Kalbdeki Dünya Sevgisi

  Forum Alev
  Birgün, Eshâb-ı kirâmın büyüklerinden, Ebüdderdâ hazretlerine bir kişi gelerek dedi ki:

  - Yâ Ebüdderdâ! Benim büyük bir hastalığım var. Bunun tedâvisinde bana yardımcı ol! Hastalığım şu: Benim kalbimde dünyaya karşı aşırı sevgi var. Dünya, âdeta kalbimi işgâl etmiş. Kıldığım namazlarda nûr göremiyorum. İbâdetlerimden bir tat, lezzet alamıyorum.

  Ebüdderdâ hazretleri bu kişiye şu nasihatı yaptı:  - Sık sık hasta ziyâretlerine git! Cenâze namazlarında bulun! Kabirleri ziyâret et! Bu üç şeyi muntazam yaparsan bu hastalıktan kurtulursun! Sendeki dünya sevgisi yok olur. Kalbin nûrlanır, basîret gözün açılır.

  Bu kişi bildirilen üç şeye bir müddet devam etti fakat kendi hâlinde herhangi bir değişiklik hissetmedi. Üzüntülü bir şekilde tekrar Ebüdderdâ hazretlerine gidip dedi ki:

  - Yâ Ebüdderdâ! tavsiyelerini aynen yerine getirdim. Fakat kendimde hiçbir değişiklik görmüyorum.

  Bunun üzerine şu tavsiyede bulundu: Hasta ziyâretlerine gittiğin vakit, birgün senin de onun gibi zayıf, hâlsiz, yatağa uzanmış olacağını düşün! Bir yudum suyu bile eline alıp içemiyeceksin, başkalarının yardımı ile içebileceksin!

  Bütün bu gerçeklere rağmen hâlâ dünyaya bağlanmaktaki maksadın ne? Görüyorsun ki, dünya zenginliği, insanın bu hâle gelmesine mâni olamamaktadır. Bunları, hastanın yanında düşün ve nefsine şöyle de: "Þunun hâline bak, ibret al! Senin de sonun budur, o hâlde dünya muhabbetinden elini çek!"

  Cenâze namazına gittiğin zaman düşün ki bu kimseyi, bütün dünya ni'metlerinden ayırmışlar. Tabutun içine koyup musalla taşının üzerine bırakmışlar. Yakınları, çok sevdiği ve bütün ömrünü onlar için harcadığı çocukları onu geriden seyrediyorlar.

  Mezarlığa vardığında, kabirde yatanların hâlini düşün! Birgün sen de onlar gibi olacaksın! Nâzik bedenin çürüyüp böceklere yem olacaktır. Ebüdderdâ hazretleri sözünü şöyle tamamladı:

  - Ey kişi işte üç şeyi yaparken bunları düşünüp, kendini bunların yerine koyarsan, kısa zamanda bu tehlikeli hastalıktan kurtulursun!

  O kişi, bu nasîhatlara aynen uydu. Bundan sonra bütün ömrünü, âhıreti düşünerek, ona hazırlanmakla geçirdi.

  Mehmet Oruç
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kalbdeki Dünya Sevgisi

  Reklam  bizler öz eleştiri yaparsak kendimizi başkasının yerine koyarsak kolay kolay yanlışa düşmeyiz hasta ziayreti ,cenazeler , kabir ziyaretleri bir olabileceğimizi bildiğimiz şeylerdir sadece hatırlatmak gerekiyor arasıra :)+ Yorum Gönder
dünya sevgisi ile ilgili kıssalar,  dünya sevgisi ile ilgili hikayeler,  dünya sevgisi ile ilgili menkıbeler,  dünya sevgisi ile ilgili kissalar,  dünya sevgisi ile İLGİLİ KISSALAR
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi