Merhamet ile ilgili Kıssa

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kıssalar - Hikayeler Bölümünden Merhamet ile ilgili Kıssa ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Merhamet ile ilgili Kıssa

  Reklam  Merhamet ile ilgili Kıssa

  Forum Alev
  Merhametle ilgili kıssalar
  MERHAMET

  Tabiînden alim, fazıl, muhaddis ve sûfî Abdullah bin Mübarek, haccı ifa ettikten sonra Mekke'de Harem'de yakaza halinde iken semadan iki melek gelir. Biri diğerine:
  "Bu sene 600 bin kişi haccetti. Hepsinin haccı, Şam'da Ali bin Muvaffak ismindeki bir ayakkabı tamircisinin yaptığı amelin hürmetine makbul oldu. Bu kişi hacca gitmeğe niyet etti, lakin gidemedi. Onun yaptığı bir amel hürmetine bu kadar hüccacın haccı kabul edildi." der.
  Abdullah bin Mübarek uyku ile yakaza arası olan bu halden uyanınca, merak ve hayret içinde kalıp Şam kervanı ile Şam'a gitti. O zatı bulup sordu:
  "Sen hacca gitmediğin halde ne amel işledin?"
  Ali bin Muvaffak, Abdullah bin Mübarek gibi meşhur bir zatı karşısında görünce şaşırdı. Heyecanından bayıldı. Kendisine geldiğinde şöyle anlattı:
  "Otuz sene hacca gitmeyi arzu eder dururdum. Eskicilikten 300 dirhem para biriktirdim. Hac yolculuğuna niyet ettim. Hamile karım:
  "Komşudat et kokusu geliyor; bana bir parça et ister misin?" dedi. Komşuma gittim. Durumu anlattım. Komşum ağladı:
  "Yedi gün oldu ki, çocuklarım açtır. Yolda ölü bir hayvan buldum. Ondan bir parça kestim. Şimdi onu kaynatıp onları avutuyorum. Helal bir gıda bulamaz isem, mecburi onu yedireceğim. İsterseniz vereyim, fakat bu kaynayan et, bunlara ölümle burun buruna geldikleri için helal, size ise haramdır." dedi.
  Ali bin Muvaffak devamla:
  "Bunu duyunca, sanki içimden bir parça koptu. Birbir zorlukla biriktirdiğim bu 300 dirhemi ona verdim;
  "Ya Rabbi, hac niyetimi kabul et!... diye Rabbime iltica ettim." dedi.
  Bunun üzerine Abdullah bin Mübarek:
  "Rabbim bana rüyada doğruyu bildirmiş!" dedi.

  Bu hadise, Rahman ve Rahim olan Rabbimizin bize gösterdiği bir merhamet bereketidir. Rüyadaki zuhûratla hacdan misal verilmesi, ibadet hayatın da merhametin ne derece mühim bir rol oynadığını ifade etmektedir.

  KAYNAK: TOPBAŞ, Osman Nuri, Mesnevi Bahçesinden Bir Testi Su, Erkam Yayınları Altınoluk Dizisi 20, s. 77-78
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Merhamet ile ilgili Kıssa

  Reklam  hikaye çok güzelde hikaye sanki şimdiki toplumda uygulanabilir gelmiyor :)hangimiz veririz hac paramızı birilerine açlar diye+ Yorum Gönder
merhamet ile ilgili kıssalar,  merhamet ile ilgili hikayeler,  merhametle ilgili kıssalar,  merhamet ile ilgili kısa hikayeler,  merhametle ilgili kıssa
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi