Yardımın sırrı %100 etkileneceksiniz

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kıssalar - Hikayeler Bölümünden Yardımın sırrı %100 etkileneceksiniz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  İsmail
  Üye
  Reklam

  Yardımın sırrı %100 etkileneceksiniz

  Reklam  Yardımın sırrı %100 etkileneceksiniz

  Forum Alev
  Hasan Basri adında bir adam varmış bu adam çok zenginmiş bütün parasını yurtta kalan öğrencilere bağışlamış adamdan herkez taşkala geçmiş (enayimisin faln vs:( ) neyse adam gemi ile bir yere gidecekmiş geminin sahibi adamdan gelip 1 altın gemi kirası istemiş adamda şimdi param yok kıyıya yetişince veririm demiş fakat gemi sahibi bunu kabul etmemiş gemidekilerde gemi sahibine hak wermişler bunun üzerine adamı bağlayıp denize atacaklarmışki denizdeki bütün balıklar ağızlarında birer altın ile çıkmışlar bunu gören Hasan Basri sadece bir atını almış (adamdaki iyi niyete bak) daha sonra gemi sahibine vererek gemiden atlamış ve denizin üstünden yürüyerek kıyıya geçmiştir:eek:
  not=bu hikaye saçma palavra değildir %100 yaşanmış bir olaydır inanmayan kişilerde yorumlarına saçma falan yazmasın 2. 2
  Y-MaC
  Üye

  --->: yardımın sırrı %100 etkileneceksiniz

  Reklam  adam nası ii nietliymiş ama artık ööle insanlar milyarda bir 3. 3
  gurcuu
  Yeni Üye
  ben böyle 1 şeyi ilk defaa burada okuyorum bu yaşıma kadar böyle 1 şey ne duydum nede okudum kızma ama bana 1 az saçma geldi 4. 4
  chillec
  Yeni Üye
  yaaa neler görüyoruzz olmucak şey deil Allah ın hikmetine bakk ne kadar güzel bişeyy ve adam ne kadar iyiki sadece 1 altın alıoo süperrr böle insanlar yok :( maaleseffff

 5. 5
  aklıselim
  Aktifleşmemiş Üye
  Kardeş o adam sıradan biri değil,evliya.Duymamış olabilirsin.Evliyaların,enbiyaların hayat hikayelerini oku.Bunun gibi binlercesi var.Bu tür olaylar,inanmayanlara ders olsun diye hak tarafından vücuda getirilmiştir.

 6. 6
  Gönülce
  Özel Üye
  kardeş emeğine sağlık..böyle şeylerin gerçek olduğunu aslında hepimizin bilmesi gerekiyor..allah razı olsun

 7. 7
  erdoganbalcilar
  Yeni Üye
  ALLAH (cc) ın Herşeye gücü yeter muhakkak.

  syn. ismailyazıcı dostum. not olarak kırmızıyla yadığın inanmayanlar saçma yorum yapmasın yazısı yerine yazdığın yazının altına kaynağın ne olduğunu yazarsan daha iyi olur.

  Emeğine Sağlık..

 8. 8
  mumsema
  Özel Üye
  ZÜNNÛN-İ MISRÎ  Mısır’da yetişen büyük velîlerden. İsmi Sevbân bin İbrâhim, künyesi Ebü’l-Feyz, lakabı Zünnûn, nisbesi el-Mısrî’dir. Güney Mısır’ın Sudan’a yakın sınır bölgesinde yaşayan Nûbe kabîlesindendir. Bu sebeple babası en-Nûbî nisbesiyle anılır. 772 (H.155) târihinde doğdu. 859 (H.245) târihinde Mısır’da vefât etti. Eshâb-ı kirâmdan Amr bin Âs hazretlerinin yanına defnedildi.  Zünnûn-i Mısrî, güzel halleri ve kerâmetleriyle meşhûr oldu.

  Zünnûn lakabının verilmesine sebeb şu hâdise olmuştur:

  Bir deniz yolculuğu sırasında, bindiği gemide bir tüccara âit mücevher dolu bir kese kaybolmuştu. Gemide bulunanlar, sen aldın diyerek ona iftirâ edip, hakârete ve işkence yapmaya başladılar. Suçsuz olduğundan, duâ ederek kurtulmak istedi. Allahü teâlâya duâ edince, hemen suyun yüzüne, ağızlarında birer mücevher bulunan binlerce balık çıktı. O balıkların ağzındaki mücevherden bir tâne alıp gemidekilere verdi. Bu durumu gören gemideki esas hırsız keseyi getirip verdi. Bunun üzerine Zünnûn-i Mısrî hazretleri işkencelerden kurtuldu. Bu sebeple ismine, balık sâhibi, balıkçı mânâsında “Zünnûn” denilmiştir.


  Güzel sözlerinden:

  Zünnûn-i Mısrî hazretleri buyurdu ki:

  “İnsanı arzulardan kurtaran dost ikidir. Gözü ve kulağı muhâfaza etmektir.”

  “Kalbin hasta olmasının alâmeti dörttür: Birincisi; tâattan (ibâdetten) tad, haz almaz. İkincisi; Allahü teâlâdan korkmaz. Üçüncüsü; eşyâya, mahlûkâta ibret gözüyle bakmaz. Dördüncüsü; dinlediği ilim ve nasîhatten istifâde etmez.”

  “Öyle birisiyle dostluk kur ki, senin değişmenle değişmesin.”

  “Her âzânın tövbesi vardır. Kalb ve gönlün tövbesi, şehveti terk etmektir. Gözün tövbesi, harama bakmamaktır. Dilin tövbesi, fenâ söz söylemekten, gıybet etmekten çekinmektir. Kulağın tövbesi, kötü sözleri dinlememektir. Ayağın tövbesi, haram yerlere gitmekten kendini korumaktır.”

  “Şu üç şey ihlâs alâmetidir. Birincisi medh ve kötülenmek ona tesir etmez. İkincisi, amelleri unutur, günahlarını düşünür. Üçüncüsü, Hak teâlâdan gayrısını gönlünden çıkarır.”

  “Tövbe iki kısımdır: İnâbe tövbesi; kulun Allahü teâlâdan korkup tövbe etmesi. İsticâbe tövbesi; kulun Allahü teâlâdan utanıp tövbe etmesidir.”

  “Yemekle dolan mîdede hikmet durmaz.”

  “Eline geçen bir parça ekmeğin yanında, ayrıca katık olarak tuz arayan kimse, velîler katında umduğunu bulamaz.”

  “İlim tahsil ettiği hâlde, bununla amel etmeyene âlim denilemez."

  “Eline iki ekmek geçip, bunların hangisi helaldandır diye araştırmadan, düşünmeden yiyen kimse, hak yoldan felah bulamaz.”

  “Murâkabenin alâmeti, Allahü teâlânın tercih ettiğini tercih etmek, O’nun büyük gördüğünü büyük görmek ve küçük gördüğünü küçük görmektir.”

  “Sabır, Allahü teâlânın emirlerine muhâlif olan davranışlardan uzaklaşmak, O’ndan gelen musîbetlere sükûnetle karşılık vermek ve fakirlik ihsân ettiği zaman, zengin görünmektir.”

  “Allahü teâlâyı sevmenin alâmeti, bütün ahlâkta ve bütün işlerde, O’nun sevgili peygamberi olan Muhammed aleyhisselâma uymaktır.”

  “Doğruluk, Allahü teâlânın bir kılıcıdır ki, üzerine konulan her şeyi keser.”

  “Doğru kimse, dili hak ve gerçek olanı anlatan kimsedir.”

  “Kanâat eden rahat bulur, üstün olur.”

  “İnsanların ayıpları ile meşgûl olan, kendi ayıbını görmez.”

  “Biz öyle insanlara kavuştuk ki, onların herbirinin ilmi arttıkça, zühdü de artıyordu. Dünyâya karşı ihtiyaçsız olup, onu sevmiyorlardı. Ama siz, bu hâlin tam zıddına sâhipsiniz. İlminiz arttıkça, dünyâya karşı sevginiz artıyor. Ona kavuşmak için, birbirinizi iterek geçiyorsunuz. Onlar başkaydı. Dünyâ malını ilim elde etmek için harcarlardı, onları böyle gördük. Ama siz şimdi tam tersine; bir bilginiz varsa, dünyâlık sâhibi olmak için, ortalığa saçıyorsunuz.”

  “Rûhun sıhhati az günah işlemek, bedenin sıhhati az yemektedir.”

  “Sevgi seni konuşturur, korku rahatsız eder, hayâ susturur.”

  “İnsanlar Allahü teâlâdan korktukları müddetçe, doğru yolda yürürler. Bu korku kalblerinden gitti mi, yollarını kaybederler.”

  “Bir kula bak, vaktini boşa harcıyorsa, boş şeylerle vakit geçiriyorsa, Allahü teâlâyı anmıyorsa, bilesin ki, Allahü teâlâ onu sevmiyor.”

 9. 9
  lececafe
  Yeni Üye
  dostım hasan basri hazretleri gerçektir ve yaşamıştır
  saçmasapan diyen arkadaşlar tövbe edin internete hasan basri hazretleri diye yazın ben denemek için yazdım.
  http://sufizmveinsan.com/aksam/basri.html
  bu sayfa çıktı
  aman böle konularda hata yapmıyalım gerçi konuyu açan arkadaşta haşa 'hasanbasri diye biri' deyimi ni kullanmasa iyi olurmuş ama böyleşeyleri forumlara taşımak çok isabetli saygılarımla..

 10. 10
  ???ÖZLEMM???
  Üye
  aslında hiçte saçma falan değil allahın hikmeti bu bence.. Rabbim yapılan iyilikleri hiçbir zaman boş çevirmez arkadaşlar o yapmış oldUğUmuz iyilİk bigün mutlaka ama mutlaka bizi bulur.Bu dünyada olmasa bile ahirette altın bir kap içinde bize gelecekmiş kitapta okumuştum

 11. 11
  seloo_2
  Yeni Üye

  --->: yardımın sırrı %100 etkileneceksiniz

  Reklam  paylaşım için saol bnce saçma falan değil gayet güzel ve etkilendim:)

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi