Osmanlı hastaneleri :)

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kıssalar - Hikayeler Bölümünden Osmanlı hastaneleri :) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RoCkKRElLa
  Usta Üye
  Reklam

  Osmanlı hastaneleri :)

  Reklam  Osmanlı hastaneleri :)

  Forum Alev
  Bir Batılının, 10. Yüzyılda Müslümanların hastanelerini tasvir eden mektubudur:
  “Sevgili babacığım, benden, para getirmenin lazım olup olmadığını soruyorsun. Taburcu edilirsem hastaneden bana bir kat yeni elbise ve hemen çalışmaya başlamak zorunda kalmayayım diye 5 altın verecekler. Onun için süründen davar satmana gerek yok. Ama beni burada görmek istiyorsan hemen gelmelisin. Ben operasyon salonunun yanındaki ortopedi servisinde yatıyorum. Eğer büyük kapıdan girersen güneydeki revak boyunca yürü. Düştükten sonra beni getirdikleri poliklinik oradadır.

  Her odada akarsu var!
  Orada her hastayı önce asistan hekimler ve öğrenciler muayene eder. Yatması gerekmeyene reçetesini verirler. O da hastane eczanesinde ilacını yaptırır. Muayeneden sonra beni orada kaydettiler. Sonra başhekime götürdüler. Daha sonra bir hademe beni erkekler kısmına taşıdı, hamama soktu, tam bir hastane elbisesi giydirdi. Sonra kütüphaneyi sağ tarafta bırakır ve başhekimin öğrencilere ders verdiği büyük konferans salonunu geçersin. Avlunun solundaki koridor, kadınlar tarafına gider, onun için sağ tarafı tutmalısın. İç hastalıkları bölümü ile cerrahi kısmının önünden geçmelisin. Kuş ve akarsu sesleri arasında biz orada kitaplarla oyalanırız. Başhekim bu sabah, asistan ve bakıcılarla viziteye çıktığında beni muayene etti, servis hekimine anlamadığım bir şeyler not ettirdi. O da sonradan bana, bir gün sonra ayağa kalkabileceğimi ve çok geçmeden taburcu olabileceğimi söyledi. Ama canım buradan çıkmak istemiyor. Yataklar yumuşak, çarşaflar bembeyaz, battaniyeler yumuşak ve kadife gibi. Her odada akarsu var, soğuk gecelerde her oda ısıtılıyor. Hemen her gün midesi kaldıranlara kümes hayvanları ve koyun kızartmaları veriliyor. Benim yatak komşum bir hafta kendini olduğundan fazla hasta gibi gösterdi. Sadece o yumuşak tavuk göğsü etlerinin birkaç gün daha tadını çıkarmak için...”

  begenirseniz yorumlarınızı ve replerinizi bekliyorum :) 2. 2
  sagaleyn
  Yeni Üye

  --->: osmanlı hastaneleri :)

  Reklam  Allah razı olsun.
  Güzel tarihi gerçeği anlatan kıssa ifade buyurmuşsunuz.Malesef böyle güzellikler tarihde kaldı.
  Osmanlıda insana önem veriliyordu çünkü yaradan en güzel şekilde yaratmış.Kendilerini insanları saadet mutlu ve huzur içinde yaşatmanın devletin ebediyeti ile bağlantılı olduğuna iman etmişler.Bu imanın gereğini yerine getirmek için hiçbir fedakarlıktan kaçmamışlar.Allah ceddimizden razı olsun.Amellerini makbul mekanlarını cennet eylesin.
  Allah c.c. bizlerede böyle iman versin.

  Selam ve dua ile 3. 3
  mimişş
  Üye
  emegine saglık rockkrella hikaye duygu dolu ve güzeldi
  keşke şimdide böyle olabilsek:(:( 4. 4
  RoCkKRElLa
  Usta Üye
  arkadaşlar yorumlarınız için tşkr ederim ;)

+ Yorum Gönder
osmanlı hastaneleri
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi