Oyun ve Senaryo Yazma Tekniği

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Kitap - Dergi Tanıtımları Bölümünden Oyun ve Senaryo Yazma Tekniği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gönülce
  Özel Üye
  Reklam

  Oyun ve Senaryo Yazma Tekniği

  Reklam  Oyun ve Senaryo Yazma Tekniği

  Forum Alev
  “Oyun ve Senaryo Yazma Tekniği”,

  Turgut Özakman’ın, 51 yıllık yazarlık, 36 yıllık öğretmenlik birikiminin ürünü olan bir kitap; yalnız öğrencilerin ve dramaturgların değil, oyun ve senaryo yazmak isteyen herkesin yararlanabileceği özgün bir çalışma.
  Kitapta, birçok örnekle desteklenmiş olarak, konu bulmakla ilgili bütün yöntemler, karakter yaratmanın yolları, drama sanatının başlıca teknik ve estetik sorunları ve çözümleri, pratik bir anlatımla açıklanmaktadır.
  Tiyatro oyunu ve senaryo yazma teknikleri hakkında hayli eser var. “Oyun ve Senaryo Yazma Tekniği ise, bütün dramatik yazarlık dallarını (tiyatro ve radyo oyunu ile televizyon ve film senaryosunu) kapsayan, ortak ve farklı temel özellikleri ve teknikleri birarada anlatan ilk çalışmadır.
  Kitabın içinden
  Tiyatro, radyo ve televizyon oyunlarında, televizyon ve sinema filmlerinde, aynı dramatik kurallar geçerlidir. Konu anlatılmaz, canlandırılır, genel olarak o anda oluyormuş gibi sergilenir. Ama aralarında, iletim ve sergileme farklarından kaynaklanan ayrılıklar vardır. Mesela bir radyo oyunu yalnız kulağa, bir sessiz film veya sözsüz oyun ise yalnız göze yöneliktir. Bir film veya sahne oyunu, hem kulağa, hem göze yöneliktir ama ikisinin arasında da iletim ve sergileme farkları bulunmaktadır.
  Dramatik Mantık
  Dramatik sanatlarda iki temel yöntem vardır: Kapalı biçim (benzetmeci/dramatik yöntem), açık biçim (göstermeci/epik yöntem). Bu iki yöntem arasındaki fark şöyle özetlenebilir:
  Kapalı biçimde, izleyici yokmuş gibi davranılır. İzleyicinin, oyunu, o anda olmakta olan gerçek bir olaymış gibi seyretmesi istenir. Açık biçimde ise, doğrudan izleyiciye yönelinir, bir oyun seyrettiği unutturulmaz.
 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Oyun ve Senaryo Yazma Tekniği

  Reklam  Oyun ve Senaryo Yazma Tekniği, bu iş böyl kitaptan öğrenilecek kadar basit olmamalı ama bir eğitim almış birisinin bu kitabı okuması başka olabilir tabi+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi