Kayıp Gül / Serdar Özkan -(Bütün dünya bir türk romanını konuşuyor...) kitap tanıtımı

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Kitap - Dergi Tanıtımları Bölümünden Kayıp Gül / Serdar Özkan -(Bütün dünya bir türk romanını konuşuyor...) kitap tanıtımı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  seco00006
  Usta Üye
  Reklam

  Kayıp Gül / Serdar Özkan -(Bütün dünya bir türk romanını konuşuyor...) kitap tanıtımı

  Reklam  Kayıp Gül / Serdar Özkan -(Bütün dünya bir türk romanını konuşuyor...) kitap tanıtımı

  Forum Alev
  Kayıp Gül / Serdar Özkan  Bütün dünya bir türk romanını konuşuyor..

  Yazar:
  Serdar Özkan

  Sayfa Sayısı:

  205

  Dili:

  Türkçe

  Yayınevi:
  Timaş Basım


  Genç Türk Romancı Serdar Özkan'ın ilk romanı Kayıp Gül bugüne kadar 29 dile çevrildi, 40'tan fazla ülkede basıldı. Kanada'dan Japonya'ya, Brezilya'dan Endonezya'ya, dünyanın dört bir yanında okurların büyük ilgi ve beğenisini kazanan Kayıp Gül, birçok ülkede haftalarca bestseller listelerinde yer aldı.

  Tüm zamanların en çok okunan ve sevilen
  kitaplarından St. Exupéry'nin Küçük Prens'i, Richard Bach'ın Martı'sı, Hesse'nin Siddarta'sı ve Paulo Coelho'nun Simyacı'sına denk tutulan Kayıp Gül, özgün bir “kendini keşfetme” romanı.
  Değişik kültür ve felsefeleri günümüzün modern yaşantısıyla iç içe sunan Kayıp Gül, Doğu'yla Batı arasında bir köprü eser niteliğinde. Sanki bu yönüyle, hem tarihsel hem de coğrafi anlamda Doğu ile Batı arasında bir köprü olan kültürümüzün çağdaş edebiyata akseden bir yansıması.

  Kayıp Gül'ün kahramanı Diana'nın peşine takılan okur, başta Türk kültürüne olmak üzere, Yunan mitolojisinden Yunus Emre'ye; William Blake'ten Sokrates'e; doğu mistisizminden Küçük Prens'e; Meryem Ana'dan Nasrettin Hoca'ya; modern yaşantıdan metafiziğe; gerçek dünyadan düşlerin dünyasına ve San Francisco'dan İstanbul'a uzanan bir yolculuğa çıkıyor.

  Kayıp Gül, evrensel mesajları ve kültürleri buluşturan, Doğuyla-Batıyı birleştiren yönüyle, özellikle kültür çatışmalarının giderek arttığı dünyamızda ümit veren bir eser. Kanada televizyonunda, Kayıp Gül'ün hayatında okuduğu en güzel öykülerden biri olduğunu belirten kitap eleştirmeni Christine Michaud, Kayıp Gül'ün bu yönüne özellikle dikkat çekiyor. Kayıp Gül için “Bu kitabın bizi birleştirmeye gücü var,” diyen Michaud, kitaptaki öykünün her insana hitap ettiğini söylüyor.

  Serdar Özkan romanlarında, farklılıklarımızdan çok ortak yönlerimize vurgu yapıyor. Yazar, değişik kültürlerden gelen insanların farklılıklarını kabul etmekle birlikte, yine de insan olarak benzerliklerimizin daha önemli olduğunu savunuyor. Üniversite eğitimi için gittiği Amerika'da dört sene yaşayan Özkan, bu düşüncelerinin orada, tamamen farklı bir kültürde yaşarken şekillendiğini söylüyor. Zaten Kayıp Gül de ikiz kız kardeşini aramak üzere İstanbul'a gelen Amerikalı Diana'nın öyküsünü anlatıyor.

  Kayıp Gül aynı zamanda, başkalarının beğenisini ve takdirini kazanmak uğruna düşlerinden ve kendinden ödün veren genç bir kızın öyküsü. “Başkaları benim hakkımda ne düşünür?” kaygısıyla hayallerini ve “kendi olmayı” terk eden ve bu yüzden sonunda dibe vuran Diana'nın kendini geri kazanma savaşının öyküsü. Bu savaşında ona St.Exupéry'nin Küçük Prens'i, Küçük Prens'in gülü ve İstanbul'un gülleri eşlik ediyor.

 2. 2
  sevda vurgun
  Yeni Üye

  --->: Kayıp Gül / Serdar Özkan -(Bütün dünya bir türk romanını konuşuyor...) kitap tanıtımı

  Reklam  çok güzel bir romandı okudum beklediğim kadar iyi çıkmasa da okunmasını tavsiye ederim 3. 3
  türk kızı
  Görevli Bayan Üye
  Bende okudum ilgi çekici bir kitap ama daha etkileyici olabilirmiş.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi