Tapınak Şovalyeleri

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Kitap - Dergi Tanıtımları Bölümünden Tapınak Şovalyeleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  N.S.D.A.P
  Emekli
  Reklam

  Tapınak Şovalyeleri

  Reklam  Tapınak Şovalyeleri

  Forum Alev
  Tapınak Şovalyeleri, Hugues de Payen tarafından 1119'da kurulan gizli örgüt.

  Hugues de Payen isimli soylu bir şovalye ve 8 şovalye arkadaşı ile birlikte kurulmuştur.

  1099'da Kudüs alınınca, Tapınak Şovalyeleri buraya giden hacıları ve Avrupalıları korumak için devreye girdiler. Resmi olarak Troya konsülü tarafından 1129'da İsa'nın Fakir Şovalyeleri ve Süleyman Tapınağı Tarikatı olarak kuruldular.

  1139'da başarılarından dolayı Papa Innocent II onlara tam bağımsızlık tanıdı. [[Kral|Krallar] ve soylular da hoşlanmamalarına rağmen mecburen Tapınak Şovalyeleri ne toprak ve toprak kirası alma hakkı tanıdı. Böylece sayıları binleri aştı ve hem Anadolu'da hem de deniz kenarındaki diğer bölgelerde kaleler inşaa ettiler.

  Tapınak Şovalyeleri'nin gitgide artan güçlerinden ve bağımsızlaşmasından rahatsız olan Vatikan onları ülkelerine çağırır. Zaten kendi alt kültürleri içinde Selçuklu, Sufi, Arap kültürleriyle kaynaşmış, Yunanlıların Arapçaya çevrilmiş eserlerini okumuş ve kısmen de hermetizmle ve alkemi (simya) ile uğraşan bu şovalyelerin bazıları ülkelerine döndüklerinde özellikle Fransa ve İspanya'da cadı, büyücü diye yakılmışlar ve sonra da bunların bir kısmı 13. ve 14. yüzyıllarda İskoçya'ya kaçarak kendi alt kültürlerini oluşturmuşlar ve bir süre sonra spekülatif masonluk denilen masonik örgütlenmeleri kurmuş ve duvarcı ustası anlamına gelen ilk masonik aktivitelerine başlamış oldular.

  Zamanla soyulmaktan korkan hacılara yardımcı olmak için onların değerli eşyalarını muhafaza etmeye, ilk seyahat çeklerini ortaya çıkarmaya başladılar. Tabii gizli bazı işaretler taşıması gereken bu yazılı kağıtlardaki semboller yüzyıllardır bölgedeki mistik akımlardan etkilendi ve onların alt kültürleriyle bütünleşti.

  Tapınak Şovalyeleri'ne üye özel olarak seçilir, tarikata kabul edilirler ve çok farklı bir eğitimden geçirilirlerdi. Bu sırada Arapça öğrenip, eski Yunan eserlerini okumaya başladılar. Bankerlikle ve ticaretle de çok zenginleştiler. Papalık ve Fransız kralı onların gücünün azaltılması gerektiğini sonunda anladılar, çünkü hermetizm, alkemi (simya) ve bilimle de uğraşan bir alt kültür yaratmışlardı.


  1307'de Papa Clement V'in emri ile bazı Tapınak Şovalyeleri geri çağrıldılar, büyücülükle suçlandılar, işkence gördüler ve yakıldılar. 1314'de Tapınak Şovalyeleri'nin büyük üstadı Jacques de Molay Paris'te bir kazığa çakılarak yakıldı. Bunun üzerine geri çağrılan Tapınak Şovalyeleri İskoçyaya kaçtılar ve orada operatif masonluğu kurdular ve Anadolu'daki, Kudüs'teki kaleleri ve merkezleri ile haberleşmeyi sürdürdüler. 36'sının haricindeki Tapınak Şovalyelerini yakalayamadılar. Özellikle suçlama büyü, hermetizmle (ilk kaynakları astroloji, astrolojiye dayalı hekimlik ve büyü olan, İ.S. II ve III yüzyılda ise Stoacılığın ve Platonculuğun, Zerdüşt dininin de da damgasını taşıyan, Hristiyanlığını Mesih anlayışını reddeden, Batı mistisizminin esasını oluşturan bir felsefe ve din) ve alkemi ile uğraşmaları, maddi güçlerini Papalığın hizmetine sunmamaları ve Papalığa garip gelen sembolik ve allegorik ritüelleriydi.


  İle İlgili Yazılar

 2. 2
  said89
  Yeni Üye

  --->: Tapınak Şovalyeleri

  Reklam  dostum emeğine sağlık 3. 3
  MuSSa47
  Yeni Üye
  paylaşımın için teşekürler 4. 4
  princess06
  Üye
  tesekkürler emeğine sağlık

 5. 5
  By_fredy
  Üye
  böyle konulara çok ilgiliyim,ülkemizin bekasınıda ilgilendirir sao kardeş.saygılar

 6. 6
  dengeen
  Yeni Üye
  tapınak sovalyeleriyle ilgili geniş bilgiden dolsyı tesekkur ederiz:) :)

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi