Dev ağaçlar

+ Yorum Gönder
Resimler ve Komik Resimler Bölümünden Dev ağaçlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  FrEeDoM
  Usta Üye
  Reklam

  Dev ağaçlar

  Reklam  Dev ağaçlar

  Forum Alev
  Dev Ağaçlar...

  Dev agaclar.jpg

  dev-agaclar1.jpg

  dev-agaclar2.jpg

  dev-agaclar3.jpg


  sekoya(sequoia) ulusal parkı adını dev sekoya ağaçlarından alıyor.dünyanın yaşayan en eski canlı türü olarak biliniyor.ortalama yaşları 3000.bunların içinde biri var ki adı''the general sherman tree'' 1975 yılındaki ölçümlere göre hacmi 1486.6 metreküp olan bu büyük sekoya ağacının yüksekliği 83.8 mt taban çenresi 31.1 mt.çapı ise tam 11.1 mt.en büyük dalının çapı2.1 mt.
  Bir zamanlar Kızılderililerin avcılık yaptığı, domates çekirdeği büyüklüğündeki tohumdan çıkıp 500 ton ağırlığa erişen dev ağaçlar.
  her yer dev ağaçlarla kaplı gibi geliyor insana ama 150 yıl kadar önce şimdikinin 20 - 25 katı büyüklüğünde bir alan bu ağaçlarla kaplıymış. Amerika'ya o dönemlerde gelen göçmenler Kaliforniya'ya ilk geldiklerinde bakmışlar ki her yer kocaman kızıl ağaçlarla kaplı, üstelik kolay yanmayan, tahta yiyen böcekleri barındırmayan, zor çürüyen sert bir ağaç bu. Hemen "Baltalar elimizde..." diye şarkılar söyleyerek ağaçları birbiri arkasına yere indirip yalnız evlerini değil tüm kasaba ve kentleri tahtadan yapmışlar. Sonunda bundan 35 yıl önce, kalan ağaçlar milli park olmuşlar ve kurtulmuşlar. Ama milli park olana kadar ilk ormanınyüzde 90'ı yok olmuş.
  dünyanın en uzun ağacı 1963 te belirlenmiş diğer bir park olan 'kırmızı ormanlar milli parkın'da ve boyu tam 112 mt 2. 2
  Hakan
  Administratör

  --->: Dev Ağaçlar...

  Reklam  woooooooooooooooooow gercekten de hepsi resmen dev bunlarin
  cok ilging bi paylasima imzani atmissin
  emegine saglik 3. 3
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  dev ağaçlar

 4. 4
  admin86
  Yeni Üye
  daha varmı bunun devamı

+ Yorum Gönder
DEV AGAÇLAR
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi