Dünya Felsefe Günü konulu Kompozisyon örneği

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Bölümünden Dünya Felsefe Günü konulu Kompozisyon örneği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Dünya Felsefe Günü konulu Kompozisyon örneği

  Reklam  Dünya Felsefe Günü konulu Kompozisyon örneği

  Forum Alev
  Dünya Felsefe Günü ile İlgili Kompozisyon-Felsefe Konulu Kompozisyon

  Felsefenin Yararları

  Felsefenin yararı veya gerekliliği onun toplumsal-kültürel işlevi ve felsefenin tarihsel gelişimi ile ilgili olarak birkaç şey söylemek gerekir. Mongolfier kardeşler icat etmiş oldukları balonla ilk uçuşlarını yapmak istedikleri sırada gösteriyi izlemek için meydanda toplanan seyirciler arasından biri yanında bulunan tonton tavırlı, yaşlı, saygıdeğer bir baya dönerek biraz saf bir tavırla şu soruyu sorar: "İyi de bu ne işe yarıyor bayım?" Sözü edilen yaşlı bay - ki o sıralarda Fransa'yı ziyaret etmekte olan ünlü Amerikalı bilgin ve siyaset adamı Benjamin Franklin'dir - aynı ölçüde hoşgölürü bir şekilde gülümseyerek şu cevabı verir: "Yeni doğmuş bir bebek ne işe yarar bayım?"

  Kanımızca bu cevap, felsefenin ve aslında daha genel olarak diğer temel kültürel etkinliklerin son tahlilde ne işe yaradıkları sorusuna verilebilecek en güzel ve en anlamlı cevaptır. Konuya bir işe yaramak açısından baktığımızda en çok işe yaradığı düşünülen bazı etkinliklerimizin bir işe yaramadığını da görebiliriz. Örneğin bilim bile çoğu kez bir işe yaramaz.

  Felsefe; insanı insan yapan ve bir hiç olmaktan kurtaran araştırma ruhunun, anlamlandırma, yorumlama ve değerlendirme etkinliğinin, önemli sorular sorma ve onlara ciddi olarak cevaplar arama özelliğinin, erdemli olma ve mutlu yaşama talebinin, kısacası bilgeliğe ulaşma özleminin en hakiki ifadesidir.

  Kaynak: Felsefeye Giriş Kitabı / Prof. Dr. Ahmet Arslan
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Dünya Felsefe Günü konulu Kompozisyon örneği

  Reklam  Felsefe bir çok insana göre yararsız olmakla beraber felsefe bakış açısı ve sorgulama yöntemidir.Bunlar ne işe yarar ne içindir demeden gerçekleri yada cevapları bulamazsınız.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi