Gazeteciler Günü konulu Kompozisyon örneği

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Bölümünden Gazeteciler Günü konulu Kompozisyon örneği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Gazeteciler Günü konulu Kompozisyon örneği

  Reklam  Gazeteciler Günü konulu Kompozisyon örneği

  Forum Alev
  Gazeteciler Günü ile İlgili Kompozisyon-Gazeteciler Günü Konulu Kompozisyon

  1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı Yasa'nın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aldılar. Bu gelişme karşısında, gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla Sendika binası önünde toplanarak Vilayet'e kadar bir yürüyüş yaptılar. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise Sendika'nın öncülüğünde, BASIN adıyla kendi gazetelerini 11–12–13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar.

  O tarihten sonra 10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, "Bayram" olmaktan çıkarıldı ve "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak anılmaya başladı.

  Basın deyince, gazeteler, televizyonlar, radyolar, dergiler ve yazılı haber bültenleri aklımıza gelir değil mi? organları olmasaydı Edirne'deki veya Kars'taki bir olaydan nasıl haberimiz olabilirdi? Hatta "Dünya Kupası" maçlarını anında izleyebilir miydik? Peki, ülkemizden binlerce kilometre uzakta olan Avustralya'daki veya Almanya'daki bir olaydan hiç haberdar olabilir miydik?

  Dünya'da ve ülkemizde yaşanan olaylardan basın-yayın organları aracılığıyla çok kısa bir süre sonra haberdar oluruz.

  Gazeteciler Günüyle, basın organlarının yayın yapma ve halka bağımsızca haber verme özelliğine dikkat çekilmesi amaçlanmaktadır.

  Not: İnternetten alıntıdır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Gazeteciler Günü konulu Kompozisyon örneği

  Reklam  Bu gün oturduğumuz yerden tüm dünyadaki haberleri hem televizyon hem de İnternet aracılığı ile anında öğrenebiliyoruz.Bunları sağlayan gazeteciler ve haber ajanslarıdır.Dünyadan ve yurttan tüm haberleri almamızı sağlayan gazeteciler zor şartlarda çalışmaktadırlar. Özellikle savaş muhabirleri savaşın ortasında kalıyor hatta bazen bu uğurda canlarını bile veriyorlar. 3. 3
  Ziyaretçi
  bence gzate insanlar için faydalı bir örnektir+ Yorum Gönder
gazeteyle ilgili kompozisyon
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi