Yangından Korunma Haftası ile İlgili Kompozisyon

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Bölümünden Yangından Korunma Haftası ile İlgili Kompozisyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Yangından Korunma Haftası ile İlgili Kompozisyon

  Reklam  Yangından Korunma Haftası ile İlgili Kompozisyon

  Forum Alev
  Yangından Korunma Haftası ile İlgili Kompozisyon-Yangın Konulu Kompozisyon

  Ateşin denetimden çıkıp gittikçe büyümesine yangın denir.

  Yurdumuzda her 25 Eylülü izleyen hafta Yangın Haftası olarak değerlendirilir. Hafta süresince çeşitli yayın organları ile halka, okullarda öğrencilere yangının zararları anlatılır. Korunma yolları ve alınması gereken önlemler belirtilir.

  Eskiden kentin yüksek bir binasının tepesinde ya da yangın gözlemek için özel olarak yapılmış bir kulede gözcü bulunurdu. Herhangi bir yerde çıkan yangını gözcüler, tulumbacılara bildirir, tulumbacılar da tulumbayı sırtlar, sokaklarda bağıra bağıra yangın yerine gelirler ve yangını söndürürlerdi.

  Yangın söndürme görevi 25 Eylül 1923 tarihinde belediye hizmeti olarak kabul edildi. Bugün belediyelerde ve büyük endüstri kuruluşlarında itfaiye örgütü vardır.

  İtfaiyenin yangın söndürmede kullandığı araçlar şunlardır:

  * İçi su dolu tankerler,
  * Köpük depolanan ve püskürten aygıtlar,
  * Üstünde birbiri içine giren, açıldığında çok yükseklere uzanan merdiven bulunan taşıt araçları,
  * Kazma,
  * Kürek,
  * İp,
  * Çengel,
  * Hortum

  ve benzerleridir.

  Bilim ve tekniğin ilerlemesiyle motorlu araçlarda ve yapılarda itfaiye gelinceye dek kullanılan yangın söndürme tüpleri yapıldı. Yangın anında bu tüpleri kullanabilmemiz için, nasıl kullanıldığını ve nerede bulunduğunu bilmemiz gerekir.

  Yangın çıkar çıkmaz komşularımıza haber verip onların yangına karşı önlem almasını sağlarız. Böylece komşularımız yangından zarar görmemiş olurlar. Yangının söndürülmesinde de bize yardımcı olurlar.

  Yangın çıktığında bu ilk girişimlerle birlikte, yangının çıktığı yeri, varsa itfaiye örgütüne bildirmemiz gerekir. Yanma olayının nedeni, havada bulunan oksijendir. Yangın çıkar çıkmaz yakınımızda yangın söndürme tüpü varsa onu kullanarak ateşin üstünü köpükle kapatmalıyız. Tüp yoksa ateşi kum, halı, kilim, battaniye vb. ile örtüp hava almasını önlemeliyiz. Biz bu önlemleri almakla ateşin hava ile olan ilişkisini kesmiş oluruz. Böylelikle hava içinde bulunan oksijen ateşle birleşemez. Yangın olayı da sona erer.

  Yangının Başlıca Nedenleri:

  * Yanan soba kapağının açık bırakılması,
  * Sigaranın söndürülmeden atılması,
  * Gaz lambası veya mumun yanık bırakılması,
  * Çıplak elektrik tellerinin birbirine değmesi,
  * Orman ve korularda yakılan ateşin iyice söndürülmeden bırakılması,
  * Kibrit ve ateşle oynanması,
  * Yanıcı, patlayıcı maddelerin bulundukları yerde sigara içilmesi,
  * Yanan kibritin yere atılması gibi nedenlerdir.

  Dikkatsizlik yüzünden küçücük bir kıvılcımın başlattığı yangın bir mahalleyi yakar, kül eder. Orada yaşayanların ölmesi, yaralanması, evsiz kalması sonucunu doğurur. Ormanda çıkan yangın kısa sürede büyük orman alanlarını yok eder. Geriye verimsiz ve çorak topraklar kalır. İşyerlerinde, fabrikalarda, atölyelerde çıkan yangınlar binaların, makinelerin, tezgahların, fabrika depolarında bulunan malların yok olmasına ve çalışanların işsiz kalmasına neden olur.

  Yangına karşı işyerleri, evler, eşyalar, ürünler sigorta ettirilmelidir. Bu durumda yangından zarar görenlerin zararları sigorta şirketlerince ödenir.

  Yangınların çoğu dikkatsizlik sonucunda çıkmaktadır.

  Bu hafta içinde öğrendiklerimizi yaşam boyu uygulayalım. Yangın çıkmaması için dikkatli olalım. Gerekli önlemleri alalım.

  Not: İnternetten alıntıdır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Yangından Korunma Haftası ile İlgili Kompozisyon

  Reklam  Yangılar insanların hayatlarını alıp götürmektedir.Özellikle can ve mal kayıpları çok fazla olmaktadır.Orman yangınlarını çok sık duyuyoruz.Ormanları korumak ve yangınlara karşı tedbir almak zorundayız.Ormanlar bizim hayat damarlarımızdandır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi