Dünya Çevre Günü konulu Konuşma Metni

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Bölümünden Dünya Çevre Günü konulu Konuşma Metni ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Dünya Çevre Günü konulu Konuşma Metni

  Reklam  Dünya Çevre Günü konulu Konuşma Metni

  Forum Alev
  Dünya Çevre Günü Konuşma Metni

  Sevgili Arkadaşlar

  1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir kararla, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi. Haziran ayının ikinci haftası ile başlayan haftayı, okullarımızda Çevre Koruma Haftası olarak kutlamaktayız.

  Sanayileşme ve kentlerdeki nüfus yoğunlukları, çevre sorunlarının artmasına sebep olmuştur. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi, günümüzde insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Ölümlere neden olan solunum yolu hastalıklarının çoğu hava kirliliği sonucunda olmaktadır. Balıklar, çevre kirlenmesinden en çok zarar gören canlıların başında gelir.

  Sanayi atıkları, spreyler, yakıtlarla ortaya çıkan dumanlar, petrol ve ilaç atıkları, plastik ürünler, suni gübreler ve çöpler, çevre kirlenmesine sebep olan en önemli etkenlerdendir.

  Çevre kirlenmesini, insanın doğaya verdiği zarar olarak da tanımlayabiliriz. Doğanın korunmasını ve tahribatının engellenmesi zorunludur. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için kirlenmeleri mutlaka önlemek, yeşil alanları ve hayvanları koruyup çoğaltmak gerekir. Bilinçsizce sağa sola attığımız plastik ürünlerin doğada 400 yıl kadar çürümeden kalabildiğini söylersek, karşı karşıya kaldığımız tehlikenin boyutlarını biraz olsun anlayabiliriz. Çevrenin kirlenmesini önlemek için üzerimize düşen görevleri mutlaka yapmalıyız.

  Hepinize güzel ve temiz bir çevrede, mutlu ve sağlıklı bir ömür dilerim.

  Not: İnternetten alıntıdır.

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Dünya Çevre Günü konulu Konuşma Metni

  Reklam  İnsan oğlu sanayileşme ve kentleşme ile doğaya zara vererek çevreyi kirletmektedir. Dünya çevre günü haftasında insanları bilinçlendirerek gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak amacını taşımaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi