Anneler Günü konulu Konuşma Metni

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Bölümünden Anneler Günü konulu Konuşma Metni ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Anneler Günü konulu Konuşma Metni

  Reklam  Anneler Günü konulu Konuşma Metni

  Forum Alev
  Anneler Günü Konuşma Metni

  Sevgili Arkadaşlar!
  Mayıs ayının ikinci Pazar günü, bütün dünyada Anneler Günü olarak kutlanır. İlk kez 1908 yılında Amerika’da kutlanan Anneler Günü, ülkemizde 1955 yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır.
  Her annenin, kendi yavrusunu canından çok sevdiğini söylemeye gerek var mı bilmiyorum. Karnında dokuz ay taşıdığı, süt verip altını temizlediği, her türlü bakımını yapıp, başucunda uykusuz geceler geçirdiği yavrusunu her anne hiç karşılık beklemeden sever.


  Anne sevgisinin gücünü açıklayan bir öykü anlatmak istiyorum:
  Bir zamanlar bir genç, kötü kalpli bir kızı sevmiş ve onunla evlenmek istemiş. Ancak kız, korkunç bir şart ileri sürerek “Senin sevgini ölçmek istiyorum.” Demiş. “Bakalım beni gerçekten seviyor musun? Bunun için de köpeğime yedirmek için, bana annenin kalbini getireceksin!”
  Delikanlı, tüyler ürperten bu teklif karşısında uzun bir tereddüt geçirmiş. Sonunda kızın istediğini yerine getirerek annesini öldürmüş. Çıkardığı kalbini bir mendile koyup kızın evine doğru yönelmiş. Hızla giderken ayağı bir taşa takılmış. Mendile sarılı kalp bir tarafa, kendisi de bir tarafa düşmüş. Canı acıdığı için, ağzından ister istemez “Ah anacığım!” sözleri dökülmüş.


  Annesinin tozlara bulanan ve hâlâ soğumamı olan kalbinden, o an bir ses yükselmiş; “Canım yavrum, bir yerin acıdı mı?”
  Aslında her günün Anneler Günü olması gerekir. Annelerimiz bizim en değerli varlıklarımızdır. En değerli varlıklara nasıl davranılması gerekiyorsa annelerimize de öyle davranmalıyız. Ev temizliğinde ve mutfak işlerinde annemize yardımcı olmalı, yapabildiğimiz ölçüde onlara hizmet etmeliyiz. Sadece Anneler Gününde değil, onların gönüllerini alacak hediyeleri her zaman vermeliyiz.


  Hepinize, anne sevgisi ile dopdolu bir ömür diliyorum.

  ( Alıntı )
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Anneler Günü konulu Konuşma Metni

  Reklam  Annelerimiz bizi karnında taşıdığı günden beri hep koruma altına almıştır.Kaç yaşında olursak olalım biz onlar için küçük çocuğuz.Annelerimizin kıymetini bilmeli onlara gereken saygı ve hürmeti göstermeliyiz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi