29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili Açılış Konuşması

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Bölümünden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili Açılış Konuşması ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili Açılış Konuşması

  Reklam  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili Açılış Konuşması

  Forum Alev
  29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI İLE İLGİLİ AÇILIŞ KONUŞMASI

  29 Ekim 1923 ülkemizde cumhuriyet yönetiminin ilan edildiği gündür. Bugün ulusal bayram günüdür. Her yıl cumhuriyet yönetiminin ilanını 28 – 29 Ekim günleri Cumhuriyet Bayramı olarak coşkun törenlerle kutlarız.

  Cumhuriyet Yönetiminden önce devletimizin adı Osmanlı İmparatorluğu idi. Osmanlı Devleti, Osman Bey tarafından 1299'da Söğüt 'de kuruldu. Osmanlı devlet yöneticisine padişah denirdi. Osmanlı Devletini altı yüz yirmi dört yılda, otuz altı padişah yönetti. Son padişah Sultan Vahdettin'dir.

  Eskiden ülkelerde tek kişi egemendi. Ülkelerini diledikleri gibi yöneten bu kişilere padişah, şah, kral, hakan, sultan denirdi. Yönetim çoğu zaman babadan oğla geçerdi. Oğlun küçük olması, deli olması yönetici olmaya engel sayılmazdı. Böyle tek kişinin kendi başına buyruk, sorumsuz, denetimsiz yönetimine mutlakıyet denir. Mutlakıyet yönetiminde egemenlik kayıtsız şartsız tek bir kişidedir.

  Mutlakıyetle yönetilen ülkelerde zamanla hakana, padişaha, şaha, krala yardımcı olsun diye meclis kuruldu. Meclis üyeleri halkın dileklerini yöneticiye duyurur, yasa tasarısını hazırlardı. Bu yasa taslakları hakan, padişah, şah, kral tarafından benimsendiğinde yasalaşırdı. Bu yönetim biçimine Meşrutiyet denir. Ancak meclisin yetkileri genel olarak çok sınırlıdır. Osmanlı Devletinde 1876 ve 1908 yıllarında iki kez meşrutiyet ilan edildi.

  Üçüncü yönetim biçimi cumhuriyettir. Cumhuriyet'te egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur. Ulus kendini yönetme yetkisini temsilcileri - milletvekilleri- aracılığı ile kullanır. Cumhuriyet yönetiminde yurttaşın seçme ve seçilme hakkı vardır. Seçilen temsilciler yasalar yapar, yöneticileri ulusu adına denetler. Yönetilenler dilerlerse seçimlerde yöneticilerini değiştirirler.

 2. 2
  can_kuzu
  Üye

  --->: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Ile Ilgili Açılış Konuşması

  Reklam  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Ile Ilgili Açılış Konuşması ile ilgili Benzer Konular

  29 Ekim ile ilgili şiir cumhuriyet bayramı
  19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Ile Ilgili Açılış Konuşması, Konuşma Metni
  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili Resimler
  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Ile Ilgili Yazı
  Cumhuriyet bayramı ile ilgili şiir Cumhuriyet Bayramı+ Yorum Gönder
cumhuriyetin acılıs ve kapanıs konusması
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi