23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kompozisyonu

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Bölümünden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kompozisyonu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kompozisyonu

  Reklam  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kompozisyonu

  Forum Alev
  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kompozisyonu


  Ulu Önder Atatürk’ün çocuklara en büyük armağanı;
  Belki de çocukları kendi çocukluğunu yaşayamadığı için çok önemserdi. Bunun en büyük örneği bana göre küçük Ömer’ di. Ulu önder Atatürk onu karıncalara yuvalarına daha kolay bir şekilde ulaşabilsinler diye köprü yaparken görmüştü. Ondan öyle etkilenmişti ki bütün gününü küçük Ömer’i dinleyerek geçirmişti.

  O gün çok önemli bir gündü Ulu Önder için. Fakat önemli işleri olmasına rağmen çok etkilendiği Ömerciğin yanında kalmayı tercih etmişti. Ben de bu hikayeyi okuduğum zaman çok etkilenmiştim. Ulu Önder şu an belki yaşasaydı eminim ki bizler için, gençler için daha birçok güzel işe imzasını atardı. Ben kendi adıma böyle bir Cumhuriyet yönetiminde doğup, büyüyüp, yetiştiğim için kendimle ve Ulu Önder Atatürk’ün bizlere verdiği imkanlarla gurur duyuyorum. Bizlere biz olduğumuzu hatırlatan bu bayramı “Egemenlik, çağdaşlık güvenirlik” ve “özgürlük” adına yine bize armağan eden Atamızı saygıyla anıyorum. Çevremde masum, sessiz ve kimsesiz çocuklar görüyorum. Bir an için kendimi onların yerine koyuyorum ve kendimi bomboş bir kuyu gibi hissediyorum, ne kadar acı. Bu kelimeleri satırlara dökerken bile ürperiyorum. İşte bu çocuklar bizim toplumumuzun çocukları. Çoğumuzun kardeşi, çoğumuzun abisi, çoğumuzun ise ablası. Düşünüyorum da neden onları çaresiz bırakıyoruz, neden kimsesizler, niçin yalnızlar? Çok zor değil mi? Sizlere sesleniyorum büyüklerim: Atamın armağan ettiği bu bayramı böyle mi kutlamalıyız?

  -Hayır ben bunu kabul etmiyorum bize hediye edilen bir bayram ve ben bayramımı istiyorum.

  Onu doya doya yaşamak istiyorum. Ben egemenlik istiyorum. Siz veremiyorsanız işte size küçük bir kalpten sesleniş, biz çocuklara yaşayamadığımız çocukluğumuzu yaşatın. Bizlere konuşma, tartışma imkanı sağlayın. Siz büyüklerimiz bu sorunları aştığınız zaman emin olun biz çocuklar Ulu Önder Atatürk’ün emaneti ve en büyük gurur olan bu bayramı en güzel şekli ile yaşayıp, yaşatacağız. Yaşamın tüm imkansızlıklarına rağmen, zorluklara rağmen Atam sana minnet borçluyuz. Çünkü sen; sanki bu günleri daha önceden düşünüp bizlere doya doya yaşatabilmemiz için böyle bir armağan sundun. Böylece Ulu Önder Atatürk yaptığı yeniliklerle insanların bir adım daha atarak kendilerini yenilemesine, çağdaş bir toplum düzeyini geliştirmeye gereksinim duymuştur. Bu nedenle Türk toplumuna en güzel şekli ile verimli olmayı başarmıştır.

  23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı Ulu Önder’in atmış olduğu imzadır. Ayrıca Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, kutladığımız milli bayramlardandır. Bu nedenle Atatürk sözünü şöyle dile getirmektedir; “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” sözü ile belirtmiştir.

  Bir kez daha teşekkürler Atam. Biliyorum ki beni duyuyorsun, biliyorum ki bunları hissediyorsun, seni her zaman ki gibi saygıyla anıyorum. Ve sana minnettar borcumu bir kez daha belirtiyorum. Seni çok seviyorum.

  Aslı Göz
  Eyüp Merkez İlköğretim Okulu
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kompozisyonu

  Reklam  eline sağlık teşekkürler+ Yorum Gönder
23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı kompozisyon,  ulusal egemenlik ve çocuk bayramıyla kompazisyon
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi