19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Hakkında Kompozisyon

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Bölümünden 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Hakkında Kompozisyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Hakkında Kompozisyon

  Reklam  19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Hakkında Kompozisyon

  Forum Alev
  19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Hakkında Kompozisyon

  19 Mayıs 1919, Birinci Dünya Savaşı’nın topraklarımızı en çok etkilediği günlerde Mustafa Kemal Atatürk’ün çözüm arayışı içinde Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıktığı tarihtir. Savaşın tüm yurdu etkisi altına aldığı bugünlerde vatan topraklarımız Fransızlar, İtalyanlar, İngilizler, Yunanlılar tarafından paylaşılmaya başlanmıştır, ulu önder ülkeyi kurtarmak için Anadolu’ya geçmeye karar vermiş ve 16 Mayıs günü Samsun’a doğru yola çıkmıştır. Bu adım ve ardından gerçekleştirilen adımlar ülkemiz adına büyük önem taşır. 19 Mayıs ile başlayan bu dönemi genelgeler ve kongreler izlemiş, “Ya istiklal, ya ölüm!” ilkesi ile ülke düşmandan temizlenene kadar savaşmaya karar verilmiştir.

  19 Mayıs tarihi Kurtuluş Savaşımızın başlangıç günüdür, Atatürk kurtuluş günümüzü Gençlik ve Spor Bayramı olarak tüm Türk milletine, özellikle gençlere armağan etmiştir. Ülkeyi şekillendirecek kişilerin çocuklar ve gençler olduğundan yola çıkan ileri görüşlü Mustafa Kemal bugünü bayram ilan ederek gençlere, spora, sağlıklı yaşama ne kadar önem verdiğini göstermiştir. Bugünün ayrıca Atatürk’ü anma günü olarak kutlanmasının nedeni doğum tarihi kesin olarak bilinmeyen Mustafa Kemal’in doğum günü sorulduğunda ülkemiz için dönüm noktası olan bu tarihi yani 19 Mayıs’ı söylemesidir.

  1919 yılından itibaren her yıl 19 Mayıs günü Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanır, spor faaliyetlerinden oluşan gösteriler yapılır, günün önemiyle ilgili şiir ve yazılar okunur, çeşitli gösteriler düzenlenir, Atatürk ve bu ülke için Kurtuluş Savaşı’nda emeği geçen her birey saygıyla anılır.
  alıntı
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Hakkında Kompozisyon

  Reklam  Gençlik ve spor bayramı olarak her yıl 19 mayıs tarihi bizim için çok önemlidir.Atatürk'ün Samsun'a ayak basması ve ülkemizi düşmanlardan temizleme azmi ve kararlılığı sayesinde bugün rahat ve özgür bir şekilde yaşamaktayız.+ Yorum Gönder
atatürkü anma gençlik ve spor bayramı ilgili yazı kısa
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi