Facebook ve Detaylar

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Facebook ve Detaylar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Facebook ve Detaylar

  Reklam  Facebook ve Detaylar

  Forum Alev

  Facebook Güvenlik Tavsiyeleri  Aşağıda Facebook altında güvenlik tavsiyeleri yer almaktadır. Yararlı olması dileğiyle.

  Facebookta herkesle arkadaş olmayın:


  Arkadaş listenize kabul ettiğiniz her kişi sizin profilinizi görebilir ve bu ölçüde özel bilgilerinizi arkadaş listenizin büyüklüğüyle doğru orantılı olarak sunmuş olursunuz. Arkadaş listenizi mümkün olduğunca sınırlı tutmanız ilerideki muhtemel "bu kimdi yahu?" karmaşasının önüne geçecektir.

  Arkadaş listenizi herkes görmesin


  Başlangıç ayarlarında herkes arkadaşlarınızın listesini görebilir. Bu durum 'Poke, Message and Friend Request' ayarları kısmında 'Friends-arkadaşlar' seçeneğinden vazgeçerek ortadan kaldırılabilir.

  Facebook'ta geçirdiğiniz zamanı kimse bilmesin:
  ailenizden birinin, patronunuzun yada sevgilinizin ilgilisini çekerse sonu bir facia olabilir ve gazetelerin 3. sayfasına haber olabilirsiniz. 'Privacy' başlığı altındaki 'Newsfeed and mini feed'e mutlaka uğrayın çünkü, bu seçeneğin başlangıç ayarları, sizin Facebook'ta yaptığınız her eylemi yayımlıyor.Yani sizin mesai saatinizde Facebook'ta ne zaman, ne kadar zaman geçirdiğiniz tespit edilebilir. Şimdilik bizim buralarda tutatanak tutacak siber işyeri polisleri yok gibi, ancak yine de temkinli olmakta fayda var. Bu yüzden en azından işteyken önce 'privacy', ardından 'news feed and mini feed'e girerek 'show times in my mini feed' seçeneğini iptal edip yaptığınız eylemlerin zamanının görünmesini engelleyin.


  İstemediğiniz kişiler size ulaşabilir:


  Başlangıç ayarlarına göre ağınızda (network) olan herkes, size ait olan her şeyi görebilir. Türk kullanıcıların büyük çoğunluğunun Türkiye ağına üye olduğunu düşünürsek, bu ağdaki herkes, size ait olanları arkadaşlarınız kadar görebilir. Bir ağın mensubu değilseniz, bilgilerinizi sadece arkadaşlarınız görebilir. Ama ben mesela Türkiye ağına üyeyim, o halde yapmam gereken Privacy başlığı altındaki Profile'e girip, çıkan ekranda 'profile: only my friends-yalnızca arkadaşlarım' şıkkını seçmektir. Bu ekrandan e-posta adresinizi yalnızca arkadaşlarınızın görebileceği şekilde düzenlemeniz hatta 'Profile' başlığı altındaki birçok maddeyi arkadaşlarınıza özel olacak şekilde ayarlamanız menfaatiniz icabınadır.

  Facebook uygulamaları:


  Facebook'ta her önünüze gelen Facebook uygulamasını yüklemeyin. Facebook altında parolalarınız aynen MSN şifrelerinin akıbetine uğrayabilir. Facebook uygulamaları o kadar da güvenli olmayabilir.. Yani Facebook parolalarını 'hack'layanlar mevcut. Facebook'ta genelde gerçek bilgiler verildiğinden durumun önemi daha da açık.
 2. 2
  elifizmir
  Özel Üye

  --->: Facebook ve Detaylar

  Reklam  Facebook'ta gizlilik ihlali


  Popüler internet sitesi Facebook, 55 milyon kullanıcısının gizlilik haklarını tehlikeye atan “Beacon” programını kapatacak. Facebook üyelerin internet üzerinden yaptıkları alışverişleri ve ziyaret ettiği siteleri takip ederek, Facebook profillerinde yayınlayan Beacon programına, hem kullanıcılardan, hem de dijital haklar aktivistlerinden büyük tepki geldi.

  Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, “Beacon’u programlamakla hata yaptık. Fakat krizi yönetirken daha büyük hatalar yaptık. Özür dilerim” dedi.

  ABD’nin MoveOn.org adlı sivil toplum kuruluşu, programın kapatılması için 70 bin imza topladı. MoveOn.org sözcüsü Adam Green, “Beacon’un kapatılması doğru yönde atılmış önemli bir adım” açıklamasını yaptı.

  Center for Digital Democracy (Dijital Demokrasi Merkezi) adlı kuruluş da, Avrupa ve ABD’deki yetkili makamları, Facebook’u, gizlilik hakları ihlalleri konusunda uyarmaya çağırdı.

  Facebook geçtiğimiz yıl kullanıcıların profillerinde yaptıkları değişiklikleri yayınlayan “news feed” uygulamasıyla da gizlilik haklarını çiğnediği gerekçesiyle tepki çekmişti.
 3. 3
  elifizmir
  Özel Üye
  Facebook'ta Kolay Arama  Düşündünüzmü hiç facebookta en kolay nasıl arama yapabilirim diye ? Arkadaşınızı bulmanın gerçekten bu sitede biraz zor olacağını biliyorum.Fakat üye ise mutlaka ama mutlaka bulabileceğinizide biliyorum.
  Arkadaşlar şimdi size en kolay nasıl aradığınız kişiyi bulabileceğinizden bahsetmeye çalışacağım.
  Diyelimki arkadaşımızın ismi "Okan GÜMÜŞSOY" olsun.Evet arkadaşlar bu isimden şimdi yolaçıkabiliriz.İlk önce arayacağımız isim Okan GÜMÜŞ olmalıdır.Çünkü arıyacağımız kişiiyi bulmanın en kolay yolu budur.Yani soyadı gümüş ile ilgili olan herkesi görebilme şansı doğacaktır bize.Daha sonrada arkadaşımızı bulamazsak gümüşsoy olarak arama yapabiliriz.Diyelim yine çıkmadı böyle bir isim.O zaman soy ismi gümüşsoy olan herkese mesaj atıp bizim aradığımız kişi ile herhangibi akrabalığı olup olmadığını sorabiliriz.
 4. 4
  elifizmir
  Özel Üye
  Facebook Olayları (Facebook Events)  Facebook Olayları, üyelerin arkadaşlarına duyurmak istedikleri olaylar, düzenlemek istedikleri toplantılar olduğunda kullanabildikleri bir özeleliktir.
  Facebook "status" özelliği kullanıcıların arkadaşlarını ve Facebook gruplarını mevcut durumları ve eylemleri hakkında bilgilendirmek için kullanılır. Facebook, kullanıcının durumu hakkında "(User name) is..." yazar ve kullanıcının bunu doldurmasını ister. Örneği 'User is Tatilde' gibi.. Durum güncellemeleri, kullanıcıların arkadaş listesindeki "Recently updated" bölümünde gösterilir.


 5. 5
  elifizmir
  Özel Üye
  FacebookPazarı (Facebook Marketplace)
  Mayıs 2007'de Facebook, yeni bir özellik olan Facebook Pazarını (Facebook Marketplace) başlattı. Bu özellik sayesinde kullanıcılar aşağıdaki kategorilerde ücretsiz reklam yayımlayabilmektedir.
  Satılık İlanı, Ev İlanı, İş İlanları, Kiralık ve Satılık İlanları vs. Reklamlar istenilen formatta ya da Facebook'un önceden belirlediği biçimde olabilir. Facebook Marketplace şu anda tüm Facebook kullanıcılarına açık olup şimdilik ücretsizdir. Tabii şimdilik..


 6. 6
  elifizmir
  Özel Üye
  Facebook Hediyeleri (Facebook Gifts)  Hediyeler aslında msn'de alışık olduğunuz küçük simgelerden (small icon) başka birşey değiller. Bu küçük ikonlar Apple tasarımcısı Susan Kare tarafından tasarlanan küçük özgün tasarımlar. Bu sanal hediyeler

  Facebook'un sanal hediye dükkanından seçilerek istenen arkadaşlara mesajlara ilave edilmek suretiyle gönderilebilir. 7. 7
  wırusluu
  Yeni Üye
  facebookta yakında fakebook olur emınım ama saol paylaşım için

 8. 8
  elifizmir
  Özel Üye
  Facebook İşlemleri (Facebook Operations)  Site, kullanıcılar için ücretsizdir. Gelirlerini banner ve sponsor linklerden gelen reklamlar oluşturmaktadır. Nisan 2006 itibariyle reklam gelirlerinin haftalık tutarının 1.5 milyon dolar olduğu söylenmektedir. Kullanıcılar, öncelikle fotoğraflarının, kişisel meraklarının yer aldığı bir profil oluştururlar. Özel ve herkese açık mesajlarını paylaşarak değişik arkadaş gruplarına katılabilirler. Profil verilerinin görüntülenmesi aynı grup veya onaylanmış arkadaşlarla sınırlıdır. TechCrucbh’a göre desteklenen ve grubu olan okuların öğrencilerinin %85′i bu ağlar içinde yer almaktadırlar. Kullanıcıların %60′ı günlük olarak çevrimiçi olmaktadırlar. %85′i en az haftada bir %95′i ise en az ayda bir çevrimiçi (login) olmaktadırlar. Facebook yetkilisi Chris Hughes’e göre insanlar ortalama gününün 19 dakikasını Facebook’ta geçirmekteler. Bir araştırmaya göre, Facebook üniversite öğrencileri arasında en popüler şeyler arasında ipod olayından sonra ikinci sırada yer almaktadır.


 9. 9
  elifizmir
  Özel Üye
  Facebook Dürtmeleri (Facebook Pokes)  Facebook, poke özelliğiyle bir kullanıcının diğer kullanıcının dikkatini çekmesini sağlar. Facebook’un Sıkça Sorulan Sorular kısmında dürtme şöyle açıklanmakta.

  “Poke, arkadaşlarınızla bir şekilde etkileşime geçmenizi sağlayan bir özelliktir. Poke özelliğini oluştruduğumuzda, bunun herhangi bir amaca yönelik olmadan yararlı olacağını düşündük. İnsanlar bu özelliği çok farklı algılamakta, biz de bu konuda teşvikçi olmaktayız. Prensip olarak dediğimiz gibi, bir kullanıcının diğerinin dikkatini çekmekten ibaretti. Fakat pekçok Facebook kullanıcısı bunu dikkat çekmek veya merhaba demek için kulanıyor. Bazı kullanıcılar ise bunu karşıt cinse mesaj amacıyla kullanmaya başladı. Bu nedenle Facebook altında Eylül 2007 itibariyle 250,000 üyeyi geçen “Enough with the Poking, Lets Just Have Sex,” denilen bir ağ grubu oluşmuştur. Çeşitli ağ arkadaşları sık sık poke war denilen dürtme savaşları yapmaktalar. Poke savaşında iki kullanıcı karşılıklı olarak poke back özelliğiyle birbirini dürtmektedir (poke etmektedir).

  X Me ve SuperPoke gibi yeni bazı uygulamalar kullanıcının poke yerine başka kelimeler kullanmasına izin vermektedir.”


 10. 10
  elifizmir
  Özel Üye
  Facebook Veri Modeli  Aşağıda Facebook’un UML görsel dilinde çizilmiş veri modeli yer almaktadır. Veri modeli Facebook’un sınırlı bir modelidir. Facebook uygulamasındaki varlıkları, ilişkileri ve nitelikleri gösteren bu veri modeline ait veritabanı sunucusu MySQL veritabanı yönetim sistemiyle yönetilmektedir.


 11. 11
  elifizmir
  Özel Üye

  --->: Facebook ve Detaylar

  Reklam  Facebook Programlama Dilleri  Facebook, yazılım geliştirmede birden fazla dil kullanılmaktadır. Facebook’ta kullanılan bu diller şunlardır:

  * PHP (Açık kaynak kodçu yazılımcıların vazgeçilmez dili)
  * Pyhton (Google’da da kullanılan açık kaynak kodlu dil)
  * Perl (Açı kaynak kodlu dil)
  * gcc (gnu C derleyici)


 12. 12
  elifizmir
  Özel Üye
  Facebook Videolarını Paylaşma
  Facebook, platformunu açtığında kendi videolarını Facebook üzerinde paylaşmak üzere bir uygulama geliştirdi. Kullanıcılar bu hizmeti kullanarak Facebook üzerinde videolarını paylaşabilirler. Kullanıcılar önce videolarını yüklerler (upload ederler). Facebook Mobile ve webcam kayıt (webcam recording) özelliği ile de videolarını ekleyebilirler. İlave olarak kullanıcılar, videolarında arkadaşlarını etiketleyip (tagging), resimlerle veya fotoğraflarla yaptıklarını da gerçekleştirebilirler. Bu özellik Facebook ile Myspace arasında rekabeti kızıştırmaktadır.

  Fakat Facebook, videoların dışarıyla paylaşılmasına izin vermemektedir. Facebook kullanıcıları, Facebook’tan videoları indirme veya dışarıya alma (download ve export) işlemi yapamazlar.

  Buna rağmen userscripts.org adresinde verilen Greasemonkey Userscript uygulamasını kullanarak Facebook videolarını indirebilir veya Facebook dışında paylaşabilirsiniz.


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi