Kırmızı Kelime Kökeni

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Kırmızı Kelime Kökeni ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  Kırmızı Kelime Kökeni

  Reklam  Kırmızı Kelime Kökeni

  Forum Alev
  Kırmızı, Parlak gökkuşağının en dışındaki renktir. Güneş içteki gökkuşağındaki kırmızı renk ve gözümüzün açısı 42 derecedir. elektromanyetik tayf'ın görülebilen renklerinden biridir. Kırmızı ışığın dalgaboyu 630-760 nanometre civarındadır. Kırmızı en düşük frekanslı renktir. Kırmızının altındaki frekanslara kızılötesi, infrared (ya da infraruj) denir.
  İnsankanıoksijenin varlığında hemoglobin yüzünden kırmızıdır. Kırmızı renk deniz suyu tarafından emildiği için kırmızı balıklar deniz altında siyah gözükürler.
  Kırmızı renginin hex değeri "#FF0000", RGB değeri "255, 0, 0", ve CMYK değeri "0, 100, 100, 0" dır.
  İştah açar. O yüzden dünyadaki gıda firmalarının çoğu logosunda kırmızıyı kullanır. Kırmızı tansiyonu yükseltir, kan akışını hızlandırır.Yanlış bir inanış vardır, boğa ların kırmızıya saldırdığı sanılır. Oysa boğalar renk körüdür. Kırmızıya değil kendilerine sallanan koyu renkli beze saldırır.
  Kelimenin kökeni

  Eski Türkçede kız-mak (çok fazla ısınarak kızıl renge bürünmek) eyleminden "kızıl" kullanılırken Arapça al, kızıl anlamındaki "kırmıs" dilimize girince kırmızı ortaya çıkmıştır. Kırmızının "kırmız" adlı bir böcekten elde edilen ve Osmanlı döneminde romatizma tedavisinde kullanılan, koyu kırmızı renkte bir ilacın adından geldiğini söyleyenler de vardır.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: " Kırmızı " Kelime Kökeni

  Reklam  kırmızı çağrışım olarak kızgınlık yada cinsellik çağrıştırır canlılık ve dinamizmle ilgili bir renktir Kırmızı ışığın dalgaboyu 630-760 nanometre civarındadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi