İnsanların Duyamadığı Sesleri Hayvanlar Nasıl Duyar

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden İnsanların Duyamadığı Sesleri Hayvanlar Nasıl Duyar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  İnsanların Duyamadığı Sesleri Hayvanlar Nasıl Duyar

  Reklam  İnsanların Duyamadığı Sesleri Hayvanlar Nasıl Duyar

  Forum Alev
  İnsanların Duyamadığı Sesleri Hayvanlar Nasıl Duyar

  İnsanın duyabileceği ses dalgalarının boyu 20-20.000 Hertz arasında değişir. Bunun yanında bazı hayvanlar insanın duyamayacağı sesleri rahatlıklar duyabilirler. Hatta birbirleri arasındaki iletişimi bu biçimde sağlarlar. Örneğin yarasalar ses dalgalarıyla yönlerini bulurlar ve 10.000- 120.000, yunuslarsa 10-200.000 000 Hertz’e kadar olan sesleri duyabilirler.

  İnsanın duyamadığı ıslık sesini bir köpek ya da kedi nasıl duyabilir?
  Bir köpeğin işitme duyusu son derece gelişmiştir. Bir insan 100 yard uzaktan duyabilirken ,bir köpek 440 yard (402 metre) uzaktan duyabilir (1yard = 0,9144 metre). Üstelik, köpekler ve kediler ultrasonik sesleri duyma konusunda da yeteneklidirler. Bu sesler insanların duyabileceği seslerin çok ötesindedir. İnsanın duyabildiği en yüksek frekans saniyede 20 kHz 'dir. Ancak köpeklerde bu miktar 35 kHz, kedilerde ise 65 kHz' dir.


  İnsanların duyabildiği en düşük ses erişim hızı 20 Hz(hertz) ile en yüksek ses erişim hızı 20 kHz(kilo hertz) sınırları arasındadır.


  Bu sınır kedilerde 48 Hz ile 85 kHz ve köpeklerde 67 Hz ile 45 kHz arasındadır. 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: İnsanların Duyamadığı Sesleri Hayvanlar Nasıl Duyar

  Reklam  İnsanlar ve hayvanlar arasındaki bu farklılık yaratılış şeklinden kaynaklanmaktadır. İnsanlar bu özelliğin uzağındadır. Hayvanlara has olan bu durum kendilerini korumaları ve tehlikeyi havlayarak miyavlayarak gösterip etrafa haber vermelerini sağlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi