Aksiyoloji nedir hakkında bilgi

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Aksiyoloji nedir hakkında bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Aksiyoloji nedir hakkında bilgi

  Reklam  Aksiyoloji nedir hakkında bilgi

  Forum Alev
  Aksiyoloji ne demektir

  Aksiyoloji (Değerler Felsefesi) etik ve estetik olmak üzere ikiye ayrılır. Etik, insanların ahlaki değerlerini sorgularken (ahlaklı - erdemli gibi) estekik ise neyin güzel olduğuyla ilgilenir. Neyin etik, neyin estetik olduğunu açıklamak oldukça güçtür, buradan hareketle aksiyoloji (değerler felsefesi) bireylerin davranışlarına temel teşkil eden değerleri araştırmaktadır.
  İnsan hareketleri (tüm yapıp etmeleri) ve ahlaki değerlerle ilgilenen kısmına ahlak (etik), doğadaki ve sanattaki güzellikleri, bu güzelliklerin niteliklerini ve güzel takdir yargılarını inceleyen kısmına ise estetik denir. Ahlak doğru hareketlere temel olacak değerlerle ilgilenirken, estetik, hayalgücü ve yaratıcılığa dayanan doğal ve sanatsal güzelliklerle ilgilenir. Bu özelliklerinden dolayı estetik değerler subjektiftir ve ölçülüp değerlendirilmesi en zor olan değerlerdir.
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Aksiyoloji nedir hakkında bilgi

  Reklam  İnsanların davranışlarına neden olan değerler üzerinde duran bir düşünce biçimidir. Etik ve estetik olarak ikiye ayrılmaktadır. Ahlaki değerleri inceleyen alana etik, güzel olanı eleştirene ise estetik denilmektedir. 3. 3
  Ziyaretçi
  ben burada çalışıyorum çok beğen dim burayı+ Yorum Gönder
aksiyoloji nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi