Ege Bölgesinin Hava Durumu

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Ege Bölgesinin Hava Durumu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Ege Bölgesinin Hava Durumu

  Reklam  Ege Bölgesinin Hava Durumu

  Forum Alev
  Ege Bölgesinin Hava Durumu

  Ege Bölgesi genellikle yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olan Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Bu genel durum daha çok Ege Bölümü için geçerlidir. İçbatı Anadolu’da ise denizden uzaklık ve yükselti nedenleriyle iklim koşullarında değişiklik görülür. Kuzey kesimlerinde sık sık soğuk baskınları görülür. Yıllık ortalama sıcaklıkta coğrafi enlemin etkisiyle güneyden kuzeye ve yüksekliğin etkisiyle batıdan doğuya doğru azalma görülür. En soğuk ay genellikle ocak, en sıcak ay ise temmuz ayı olarak tespit edilmiştir.

  Ege Denizi kıyıları boyunca tam bir Akdeniz yağış rejimi görülür. Yazlar kurak geçer; yağışlar kış aylarında toplanmıştır. Aşağı yukarı bütün meteoroloji istasyonları da yıllık ortalama yağış tutarı 500 mm’nin üstünde, genellikle de 1000 mm’nin altında olarak saptamışlardır.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Ege Bölgesinin Hava Durumu

  Reklam  ege bölgesi ile akdeniz yakın iklimlerdeler zaten üretilen ürünlere bakınız çokça benzerlik gösterirler tabiki farklılık vardır ama bir güney doğuya yada karadenize benzemez ege+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi