Karadeniz Bölgesinin Dağlarının Kıyıya Paralel Uzanmasının Sonuçları

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Karadeniz Bölgesinin Dağlarının Kıyıya Paralel Uzanmasının Sonuçları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Karadeniz Bölgesinin Dağlarının Kıyıya Paralel Uzanmasının Sonuçları

  Reklam  Karadeniz Bölgesinin Dağlarının Kıyıya Paralel Uzanmasının Sonuçları

  Forum Alev
  KARADENİZ BÖLGESİ’NİN DAĞLARININ KIYIYA PARALEL UZANMASININ SONUÇLARI (COĞRAFYA KONU ANLATIM)

  • Kıyılar fazla girintili - çıkıntılı değildir. Küçük koylar hariç, kıyılarda önemli girinti ve çıkıntı yoktur. Bu nedenle Sinop limanı dışında, büyük gemileri barındıracak doğal limandan yoksundur..

  • Güçlü dalgalar, kıyıda falez oluşumuna neden olur. Kıyılar boyuna kıyı tipi özelliğini taşır. Kızılırmak ve Yeşilırmak ağzında oluşan deltalar dışında, kıyı çoğu yerde diktir.

  • Bölgenin kuzeye bakan yamaçlarında, yamaç yağışları artmıştır.

  • Kıyı kesim ile iç kesim arasında önemli iklim farklılıkları ve buna bağlı olarak da tarımı yapılan ürün çeşidinde değişiklikler görülmektedir.

  • Yağış ve eğimin fazla olması, zeminde killi toprağın bulunması, bölgede heyelanlara yol açar. Heyelan olayının en fazla görüldüğü bölgemizdir.

  • Dağların yükselti ve doğrultusu, ulaşım, iklim ve tarımsal faaliyetleri de etkiler. Orta Karadeniz dışında ulaşım Zigana (Kalkanlı) ve Kop geçitler gibi önemli geçitlerden sağlanmıştır. Zigana geçidi Trabzon'un gelişmesine neden olmuştur.

  • Sinop, doğal limana sahip olduğu halde, dağların ulaşımı zorlaştırması nedeniyle diğer liman kentleri kadar gelişmemiştir .

  • Dağların kıyıya paralel olması tarım alanlarını sınırlandırmıştır. Dağlarda eğimin fazla olması makineli tarımı zorlaştırmıştır. Bölgede hayvan ve insan gücüne halâ ihtiyaç duyulmaktadır.

  • Dağların geniş yer kaplaması büyük kentlerin kurulmasını önlemiş, kentlerin kıyıda birbirine yakın ve küçük olmasına yol açmıştır.
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Karadeniz Bölgesinin Dağlarının Kıyıya Paralel Uzanmasının Sonuçları

  Reklam  Dağların kuzeye bakan tarafı ile Güneye bakan tarafı arasında yağışlarda belli farklılıklara ve buna bağlı olarak bitki örtüsünde değişikliklere neden olmaktadır. doğal limanların az olmasına neden olmuştur.+ Yorum Gönder
dağlar karadeniz ve akdenizde kiyiya paraleldir neden,  akdeniz ve karadenizde dağların kıyıya paralel uzanmasının sonuçları,  akdeniz ve karadeniz bölgesinde dağların denize paralel uzanmasının sonuçları,  dağların kıyıya paralel uzanmasının sonuçları,  akdenizde ve karadenizde bölgesinde dağların denize paralel uzanmasının etkileri yada önemli sonuçları nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi