Karadeniz Bölgesinde Sanayi

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Karadeniz Bölgesinde Sanayi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Karadeniz Bölgesinde Sanayi

  Reklam  Karadeniz Bölgesinde Sanayi

  Forum Alev
  KARADENİZ BÖLGESİ’NDE SANAYİ (COĞRAFYA KONU ANLATIM)

  Demir - çelik : Divriği (Sivas)'den çıkarılan demir cevheri, Samsun limanı vasıtasıyla taşınarak
  Karabük ve Ereğli'deki fabrikalarda işlenir.

  Bakır : Murgul (Artvin)'daki bakır cevheri, bu yörede kurulan bakır fabrikasında işlenir. Küre (Kastamonu)'de çıkarılan bakırlar ise Samsun bakır işletmelerinde işlenir ( Sebebi Samsun'un iç kesimlere olan bağlantısının kolay sağlanmasıdır).

  Şeker : Karadeniz Bölgesi'nde üretilen şekerpancarı Turhal (Tokat), Suluova (Amasya) ve Kastamonu şeker fabrikalarında işlenir.

  Tütün : Karadeniz'in, özellikle Orta Karadeniz Bölümü'nün tütünleri, Samsun ve Tokat'taki sigara fabrikalarında işlenir.

  Fındık İşleme : Giresun çevresinde gelişmiştir.

  Çay : Rize ve yöresinde toplanmıştır.

  Kağıt : Aksu ( Giresun), Çaycuma (Zonguldak) ve Taşköprü (Kastamonu) da bulunmaktadır.

  Kereste-tomruk : En fazla Batı Karadeniz Bölümünde gelişmiştir ( Sinop, Bartın, Zonguldak, Bolu, Düzce ve Kastamonu çevresinde).

  Bölge, maden kömürü, bakır, orman ve deniz ürünleri, çay, fındık, tütün, demir - çelik, keten - kenevir, pirinç, soya fasulyesi bakımından ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlar.

  Yer şekillerinin ulaşımı engellemesi, doğal limanlardan yoksun olması, ana ulaşım yollarına sapa kalması. Karadeniz Bölgesi'nin gelişimini yavaşlatmıştır.
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Karadeniz Bölgesinde Sanayi

  Reklam  Her bölgede olduğu gibi Karadeniz bölgesinde de yetiştirilen ürünlerin işletilmesi için fabrikalar ürünlere yakın bölgelere kurulmaktadır. Çay, fındık, mısır gibi ürünler çok bulunduğundan bu ürünlerle ilgili sanayi gelişim göstermektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi